Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев смята, че основното образование трябва да завършва не в 7 клас както е сега, а в 8 или 9. Според него изпитът след 7 клас носи стрес на учениците и те са все още много малки, за да изберат какво да учат за в бъдеще. Ще започнат обсъждания кога може да се въведе промяната, каза още Вълчев.

Според него решението от 2016-та година основното образование да завършва в 7 клас се е оказало грешно. Другите страни, според него, които правят реформи в образованието в момента, вървят в другата посока. Засега темата основното образование да завършва в 8 или 9 клас се предлага за дискусия, каза още министърът.

"В този проект за изменението на закона за училищното образование,който сега ще предложим, вътре няма да фигурира. Но ще си дадем половин година време за дискусии. Изисква законови промени, стабилност на парламента, време за въвеждане. Казано с други думи сегашните петокласници и шестокласници ще имат изпит след 7-ми клас".

Просветният министър каза, още, че няма да бъде въведена оценка за дисциплина, а ще се облекчи начинът, по който учителите могат да налагат санкции. В момента да санкционираш ученик отнема много писане, а наказанията масово се обжалват и затова учителите се въздържат да ги налагат.

"Ще предложим повече предупредителни мерки, освен забележката, повече предупреждения, за да може учителят да бъде по-ефективен в налагането на правила. В другите страни се налагат по-леко санкциите, ние ще направим да има повече по-леки санкции".

Министърът коментира и че няма да се осъществи идеята за освобождаване на ученици от матури заради успех по-висок от 5.00.

"Не мислим да я предложим, не мисля, че трябва да се направи това, външното оценяване осигурява съпоставимост на знанията, справедливост. Вътрешното оценяване не я осигурява. Неслучайно ВУЗ приеха оценката от матурата, защото те самите казват - тя е достатъчно обективна, независимо къде е учило детето в кое училище, в кой район, при кои учители".

Колкото до въвеждането на предмета "Добродетели и религии" министърът каза, че няма опасност за прокарването на руска пропаганда чрез него.

И подчерта отново, че религия няма да се учи задължително, а ще има избор между православие и ислям от една страна и "Добродетели/етика " от друга.