Депутатите се отказаха да увеличават парите за отглеждане на деца от 1 до 2 г. възраст, след като отхвърлиха предложение на леви народни представители за промяна в Кодекса за социално осигуряване.

Промяната цели обвързване на законово ниво на размера на обезщетението за отглеждане на дете от 1 до 2-годишна възраст с размера на минималната работна заплата и прекратяване на практиката за субективното му определяне всяка година.

В мотивите на вносителите Драгомир Стойнев и група народни представители се казва, че България е в тежка демографска криза, че е една от държавите с най-ниска раждаемост сред всички държави членки на ЕС. А през 2014 г. коефициентът на раждаемост е бил 9.4 ‰ при средно 10.4‰ за ЕС.

Броят на живородените деца в България за 5 години е спаднал с 13 хиляди – от 81 хиляди през 2009 г. е спаднал до 68 хиляди през 2014 г. Населението на България се топи и застарява, казват депутатите. В последните години България годишно намалява с около 40 хиляди човека. Намаляващата раждаемост е резултат на нарастващата нестабилност и несигурност на младите хора за тяхното бъдеще.

Необходими са активни действия и мерки на държавата за подкрепа на раждаемостта и отглеждането на децата. Те трябва да са трайни, последователни и независещи от политическата конюнктура, настояват народните представители. От АБВ заявиха, че ще работят за откриването на повече детски ясли и детски градини и това те да стават безплатни.

Марияна Тодорова от АБВ репликира колегата си от БСП Георги Гьоков, който заяви, че ако АБВ са лява партия, трябва да подкрепят предложения законопроект. „Не вие сте този, който ще изисква и поставя критерии на АБВ за ляво“, заяви Тодорова.

„Ние го доказваме с политики. Накрая ще решат нашите избиратели. Нямате право да ни подлагате на тест. Като майка искам да се увеличат социалните плащания и помощи, които да бъдат насочени към младите семейства“, каза Мариана Тодорова.

По думите ѝ, трябва да бъдат насочени средства към откриването на нови детски градини и ясли, а не да бъде поощрявано това младите майки да остават вкъщи да гледат второ дете. В крайна сметка мнозинството не прие аргументите им и отхвърли законопроекта.

ОЩЕ НОВИНИ ТУК

TNS.bg