Кой е виновен за разменените бебета в Шейново и каква отговорност ще понесе за случилото се? Според агенция Медицински надзор - проверката е показала занижен контрол. Има нарушения на поне четири текста по медицинския стандарт по неонатология.

Оказа се, че наказанията ще бъдат административни - за началничката на неонатологичното отделение, главната сестра и старшата сестра в болницата, съобщава БНТ.

Това обаче едва ли ще са единствените наказания. Данните ще бъдат предадени на прокуратурата, която също води разследване.

Стойността на актовете за административни нарушения обаче ще стане ясна до три месеца след установяването на нарушенията.

Едно от най-озадачаващите от тях е, че при изписването на майките и бебетата не са сверени номерата на техните гривни. Проверки ще бъдат правени в АГ отделения в цялата страна - общо около 130. А след проверките "Медицински надзор" ще излезе с препоръки как да не се стига до такива казуси. Конкретният случай с разменените бебета в Шейново се проверява и от прокуратурата.

От слагането на гривничките, през първия контакт на майките и бебетата до изписването им - през всичките тези етапи е трябвало да бъдат сверявани номерата на гривните. Някъде по веригата обаче това не се е случило, показва проверката на "Медицински надзор".

"Неосъществен достатъчен контрол на различни нива. Контролът е четиристепенен. Въпреки всичко фактът е факт. Акушерката в отделението, неонатологът, който също контролира процеса, при изписването на децата е задължителна сверката на номерата. Някъде тези неща, особено на финала, не е проверено", каза проф. д-р Росен Коларов - изпълнителен директор на Агенция "Медицински надзор".

Поне четири текста по медицинския стандарт по неонатология са били нарушени. Дадени са задължителни предприсания.

"Тези текстове, които са нарушени, касаят организацията, реда на вписване, начин на прием на родилките, на обслужване на новородените и на изписване на новородените", каза Фидел Косев - заместник- изпълнителен директор на Агенция "Медицински надзор".

Проверена е цялата медицинска документация по случая. Констатирано е и нарушение още при влизането на едната от родилките в болницата.

"На едната от родилките неправомерно, тя е по спешност постъпила, са ѝ взети пари за избор на екип. Това няма отношение, но все пак не е останало скрито за нас", каза проф. д-р Росен Коларов.

Агенция "Медицински надзор" обаче няма как да има отговор на важния въпрос - кога бебетата ще бъдат при майките си.

Вече два ДНК теста потвърждават, че двете деца не се отглеждани от биологичните си родители. Според адвокат Мария Шаркова може и да не се стигне до дълга съдебна сага.

"Това е така, тъй като в съставените актове за раждане всъщност са вписани абсолютно верни данни. Под имената на децата са вписани верните родители. Ако беше по друг начин, ако грешките бяха допуснати в актовете за раждане, то тогава този проблем щеше да бъде установен значително по-рано. Когато двете семейства са съгласни, няма пречка без никакви съдебни производства, децата да бъдат върнати на техните биологични родители", каза Мария Шаркова.

Ако обаче някой от родителите не е съгласен да върне детето на биологичното му семейство, то тогава случаят ще стигне до съд.

Резултатите от проверката идва три месеца след размяната. Двете бебета се раждат по едно и също време на 13 септември минала година. Историята обаче се разплита два месеца по-късно, след като едната майка се усъмнява, че е това е нейното дете, прави ДНК-тест, който потвърждава това и на 14 декември прокуратурата започва разследване.

Скандалът гръмва публично на 21 декември и тогава започва проверката на Здравното министерство.