Повече от четвърт милиард евро помощ ще получи Ливан. Това стана ясно по време на международна конференция, която се проведе онлайн по-рано днес. Срещата бе инициирана от Франция, която междувременно призова ливанските власти за реформи, предава ВВС.
Лидерите на 15 държави, начело с Макрон, са обещали "значителни средства", гласи изявлението.
"Помощта трябва да бъде предоставена навреме, да бъде достатъчна и в съотвествие с нуждите на народа на Ливан. Тя трябва да бъде доставена директно на населението, в условия на максимална прозначност и ефективност", се казва още в него.
В комюникето се казва още, че държавите донори са готови да подпомогнат страната за по-дълъг период от време, ако властите се вслушат в исканията на гражданите.
Според официалните данни експлозията в Бейрут е причинила щети за поне 15 милиарда долара. 158 души са мъртви, 6 000 - ранени, а 300 000 са останали без дом. Причината е складирането на огромно количество амониев нитрат в склад на пристанището в продължение на 6 години, въпреки предупрежденията, че съхраняването му там е опасно.
В момента Ливан се намира в най-голямата икономическа криза от гражданската война насам, с режим на тока, недостиг на питейна вода и недостатъчен достъп до здравни услуги.
Ето и в какъв размер са обещаните по време на срещата помощи:
Европейски съюз - допълнителни 30 милиона евро, освен обещаните по-рано 33 милиона
Обединено кралство - 25 милиона паунда
Германия - 11, 5 милиона евро
Франция - материали, медицинска помощ, хранителни продукти
Испания - зърнени продукти, временни убежища, медикаменти
Швейцария - 4.38 милиона долара
САЩ - досега 15 милиона долара
Катар - 50 милиона долара
Кувейт - 40 милиона долара
Дания - 20 милиона евро
Норвегия - 6.5 милиона евро
ООН се е ангажирала да предостави хуманитарна помощ за над 100 милиона долара, в това число - храна и вода. С парите ще бъде подпомогната и инфраструктурата, като болници и училища.
Президентът Макрон призова за "надеждно и независимо разследване" на причините за инцидента.
Още от категорията
Главчев: Споразумението с Украйна не буди притеснения, освен в един аспект – десетгодишния срок