Повече от 463 млн. лв. ще бъдат инвестирани в енергийно обновяване на обществени сгради за административно обслужване, култура и спорт по Националния план за възстановяване и устойчивост. Вече са сключени всички 284 договора за финансиране на предложения за изпълнение на инвестиции по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на публичен сграден фонд за административно обслужване, култура и спорт“. Над 397,5 млн. лв. от тях са от Механизма за възстановяване и устойчивост, а останалите – собствено финансиране на крайните получатели.
В саниране и внедряване на мерки за енергийна ефективност в административни сгради на 79 общини, пожарни служби, полицейски управления и централите на държавни институции ще бъдат вложени повече от 220 милиона лева.
Част от парите са за ремонт на културни институции
Сред тях са театри, над 60 народни читалища, музеи, библиотеки, културни центрове и художествени галерии. Знакови обекти като сградата на Софийската опера и балет, Държавния Сатиричен театър „Алеко Константинов“, Драматично-куклен театър „Иван Радоев“, Народна библиотека „Иван Вазов“ – Пловдив, Драматичен театър – Ловеч, Централната армейска библиотека на Българската армия в София също ще бъдат реновирани.
Ремонтират спортни съоръжения
Предвижда се ремонт и обновяване на спортни зали, стадиони, спортни бази и комплекси, както и на закрити плувни басейни.
Примери са спортен комплекс „Шабла“, спортната сграда и стадиона на гр. Попово, спортната база на гр. Раднево, стадион „Тунджа“, комплекс „Септември“ в гр. Симитли, спортен комплекс „Локомотив“ - гр. Варна, стадион „Георги Бенковски“, гр. Видин, стадион „Берое“ и тренировъчна спортна зала в град Стара Загора, „Гребна база“ в гр. Видин, зала по борба в гр. Бобов дол и др. Няколко проекта по процедурата планират ремонт на закрити плувни басейни – РЦ „Меден рудник“, гр. Бургас, ж.к. „Еленово-1“, гр. Благоевград, „Антон Митров“, гр. Велинград, гр. Враца и др.
Инвестициите са насочени към внедряване на мерки за енергийна ефективност с цел постигане на минимум клас "В“ на енергопотребление и спестяване на минимум 30% първична енергия в сградите, които са обект на интервенция. Дейностите по процедурата предвиждат текущ ремонт за въвеждане на мерки за енергийна ефективност, осигуряване на достъпна среда и изграждане на хибридна фотоволтаична система за производство на електроенергия за собствени нужди и др.
Още от категорията
Румъния избира нов президент днес