
4000 души до 20-годишна възраст са задлъжнели със заеми и бързи потребителски кредити. Длъжниците на възраст до 25-гoдини са 36 000, a задлъжнелите между 25 и 30 г. са 80 000 дyши. Общо длъжниците в България, тоест хората, срещу които се водят изпълнителни дела, са малко над 1 млн. души. Това показват данните на Камарата на частните съдебни изпълнители за длъжниците към ноември т. г.
По-тревожното от проучванията е, че потребители до 30-годишна възраст вземат кредити, за да отидат в чужбина или да си купят модерна техника и дрехи. Не са малко и тези, които харчат цялата си заплата в нощни заведения и казина. Затова им се налага да изтеглят заем, за да запълнят дупките в бюджета си до следващата заплата, показват данните, събрани от съдебните изпълнители.
"Необмислените покупки и честото вземане на пари назаем са показател за липсата на финансова култура и грамотност при подписване на договори за кредит и неправилно разпределяне на приходите и разходите", алармират от камарата.
ЧСИ-тата наблюдават и устойчива тенденция да се увеличава делът на тези, които прибягват до заеми, бързи и потребителски кредити, основно сред хора в началото на своята трудова кариера и студенти. Те изпитват затруднения при месечното изплащане на вноските, защото работят сезонно, а ако са на постоянна работа, то е предимно в сферата на услугите, които са ниско платени.
От бранша отчитат това като тревожна тенденция и започват кампания за ограмотяване на младите хора как да управляват личните си финанси без да влизат в спирала от дългове, пише Dir.bg. От камарата отбелязват, че влизането в дългова спирала на младежите може да съсипе не само обещаващата им кариера, но цели животи.
Още от категорията

Участник във финала на "Капките" предложи брак на приятелката си пред 40 000 на "Васил Левски"

