Строителството на завода за механично-биологично третиране на битови отпадъци в "Садината" върви в срок. Това стана ясно след посещението на генералния директор на дирекция "Регионална и градска политика" в Европейската комисия Валтер Дефа и кмета на София Йорданка Фандъкова на площадката на завода. Над 95% от строителните работи и от доставката и монтажа на оборудването са изпълнени.

Едновременно с изграждането на петте сгради от завода се доставя и оборудването за всички подобекти, съобщават от Столична община. Единичните проби, които започнаха през април месец, ще приключат до края на юли. "Това е един образцов проект както за гражданите на София, така и за европейската кохезионна политика. Това е показателен проект за най-модерните технологии за обработване на отпадъци в Европа", каза Валтер Дефа.

На посещението присъстваха и главният секретар на дирекция "Регионална и градска политика" Марк Онида, министърът на туризма Николина Ангелкова, заместник-кметът на София Мария Бояджийска, заместник-председателя на Столичния общински съвет Николай Стойнев, инженерът и изпълнителят на обекта. Заводът за механично-биологично третиране (МБТ) на отпадъци, с производство на RDF - гориво на площадка "Садината" е втората фаза на проекта "Изграждане на интегрирана система от съоръжения за третиране на битовите отпадъци на Столична община".

По проекта са изградени ново депо, инсталации за зелени и био отпадъци, от които се произвежда електричество и компост. Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на оперативна програма "Околна среда 2007-2013г." с 84% безвъзмездно финансиране. В началото на май Йорданка Фъндъкова заяви, че очаква до края на лятото заводът за преработка на отпадъци да бъде готов. Тогава тя обяви, че над 70 % от всички общи дейности вече са изпълнени и проекта почти е завършен.

ОЩЕ НОВИНИ - ТУК

TrafficNews.bg