МВР ще може по-лесно да проверява в интернет кореспонденцията, както и телефоните. Това ще става, когато е налице предположение, че изчезнало лице е станало или може да стане жертва на тежко престъпление, тези промени  в Закона за електронните съобщения, прие на първо четене парламентът днес.

В досега действащия закон компаниите, предоставящи електронни съобщителни услуги, съхраняваха данните ни за нуждите на националната сигурност и за предотвратяване, разкриване и разследване на тежки престъпления. Така извън приложното поле остава съхраняването и използването на данни с цел издирване на лица. Приетата нова редакция на текста създава възможност да се ползват тези данни за целите на издирване на лице, за което има данни, че е станало или може да стане жертва на тежки престъпление. Така компетентните органи ще могат да използват информацията без да нарушават конституционно установените права на гражданите.

„Искането, което се подава от компетентните органи, трябва да бъде мотивирано и трябва да съдържа правните обстоятелства за искане на тези данни и факти. Право до този достъп се осъществява след разрешение на председателя на районния съд или упълномощени от него лица. Разпореждането на достъп също трябва да е мотивирано", заяви в НС зам.-министърът на вътрешните работи Красимир Ципов.

По неговите думи органите, които могат да искат достъп до данни, са ГД „Национална полиция", ГДБОП, Гранична полиция, Държавната агенция „Разузнаване".

Представянето на информацията, съдържаща се в справките от операторите, е необходима за установяване и мястото на изчезване, лицата, с които е контактувал издирваният, лицата, които умишлено подават грешна или не информация по отношение на обстановката около изчезването, лицата съпричастни при изчезването и т.н. Чрез данните компетентните органи получават информация за приблизителното местоположение на издирваното лице, за телефонните номера, които е набирало, за датата, часа и продължителността на проведените разговори.

Още новини четете ТУК

TrafficNews.bg