След като през април дипломатическата мисия на България в Прага предупреди за зачестили сигнали за измами, свързани с осигуряване на работа в Чехия на български граждани. Подобно предупреждение дойде и от посолството в Словения, съобщават от Инспекцията по труда.
В репортаж на словенска телевизия се изнасят данни за експлоатиране на български работници от страна на някои фирми в Словения. Те развиват дейност в Лошката долина, в Централна Словения, където през последните години полицията е разследвала десетки сигнали срещу некоректни работодатели, като "жертвите" са основно от България. Те се изпращат в Словения с едногодишни договори, но малко по-късно са принудени да напуснат и трябва да избират дали да се приберат обратно, или да останат в предприятието да работят на черно.
От посолството отбелязват, че е наложително да се увеличи осведомеността на кандидатите за работа да не подписват договори на словенски език, чието съдържание не разбират и в които не са фиксирани задълженията на работодателя за изплащането на заплатата и осигуровките. Често българските граждани не правят разлика между договор за работа и за наемане на жилище. Вече е потърсено съдействие от контролния орган в Словения, за да бъдат идентифицирани български предприятия, изпратили наши сънародници при местни работодатели, при които правата им са били нарушени.
Лицата, търсещи работа в чужбина, трябва да знаят, че когато използват услугите на фирми-посредници, трябва да тръгнат от България с преведен на български и подписан трудов договор с чуждестранен работодател. В него трябва да са видни всички данни за него и условията на труд и заплащане. На по-късен етап на базата на този договор може да бъде извършена проверка и да бъдат защитени правата им. Трябва да имат сключен и посреднически договор с фирмата-посредник, който включва определени атрибути, разписани в специална наредба. Той задължително трябва да съдържа коректните данни на посредника и мястото, на което е подписан.
При изпращане от предприятие, осигуряващо временна работа, трябва да се сключи трудов договор с него. Такъв трябва да бъде сключен и с предприятие, което командирова свои работници и служители зад граница за своя сметка и под свой контрол. Този договор се сключва задължително преди постъпване на работа. Лицето трябва да подпише и уведомление за регистрацията му в НАП.
Отказът да бъдат подписани такива договори, е сигнал, че лицата, търсещи работа, могат да станат жертва на измама. Сигурен знак, че става въпрос за измама, е нежеланието на обещаващия работа да се срещне лично с лицето, търсещо заетост, и комуникация само по електронен път. В тези случаи Инспекцията по труда няма правомощия да се намесва, а и за разследващите органи е изключително трудно да бъдат идентифицирани измамниците.
Искането на такси и други плащания под каквато и да е форма за осигуряване на работа в чужбина също са сигнал за евентуална измама. В законодателството е регламентирано, че фирмите-посредници и предприятията, осигуряващи временна работа, нямат право да искат такси под каквато и да е форма.
TrafficNews.bg
Още от категорията
Министър Вълчев: Ще работим за модернизация на системата и привличане на чуждестранни студенти