
Продължителността на първия учебен срок да е съобразена с междусрочната ваканция, предлага Министерството на образованието и науката. По този начин ваканцията ще бъде в началото или в края на работна седмица и така ще се осигури по-ползотворна почивка на учениците и педагогическите специалисти.
В момента първият срок е с продължителност 18 учебни седмици, а в спортните училища е 20.
Предложението на МОН е да няма фиксирано времетраене, а да бъде между 17 и 18 учебни седмици, а в спортните училища - между 19 и 20. Според министерството това ще позволи много по-голяма гъвкавост при разпределянето на учебните и неучебните дни. Заради сега действащото нормативното изискване в предишни учебни години за междусрочна ваканция беше определян ден в средата на работната седмица. Това ограничаваше възможността за ползотворна почивка на учениците, накъсваше работата на педагогическите специалисти и създаваше напрежение в системата на образованието, обясняват от МОН.
С проекта за промяна в Наредбата за организацията на дейностите в училищното образование МОН предлага и други промени, които по техни думи ще улеснят ученици и родители по отношение на кандидатстване в математически паралелки в пети клас. Ще се предоставя възможност началникът на съответното Регионално управление на образоването да предлага повече паралелки след съгласуване с министъра на образованието и науката по предложение на директора на училището. Това ще става при наличие на материално-техническа база и обезпеченост на обучението с педагогически специалисти.
По този начин ще се премахне необходимостта приемът да се съобразява с броя на учениците, завършващи началния етап на образование и ще бъдат удовлетворени в по-голяма степен желанията на родители и ученици да се обучават в паралелки, в които да придобият компетентности в областта на математиката.
До 13 юни 2025 г. предложените промени са публикувани за обществено обсъждане, информират от МОН.
Още от категорията

Зуека разпродаде новата си изложба в София

