Опит за източване на 150 000 лева от фондовете на Държавното обществено осигуряване беше осуетен от служители на НОИ-Хасково.
През 2019 година 71 души, трайно живеещи в съседни държави, подали документи за изплащане на болничен чрез пълномощници. Декларирали пред институциите,че се осигуряват като земеделски стопани. Справка в МВР показала, че хората всъшност влизали в България само, за да разкрият банкови сметки и да упълномощят хората, които ще ги представляват пред институциите.
19 от мнимите земеделци получили над 60 хиляди лева от ДОО, но НОИ си върнали неправомерно получените средства. На останалите 52-ма е отказано изплащане на обезщетението.
От НОИ разкриват и друга схема за източване на средства от ДОО. Пак в Хасковско много хора се регистрирали като земеделски стопани, за да получават майчинство. Оказало се обаче, че отглеждат само по няколко кокошки и плодове и зеленчуци за собствена консумация, пише БНТ.
През 2020 година година са подадени 118 сигнала. Проверките показали, че 96 души не отговарят на изискванията за земеделски стопани. Те не са получили обезщетение от ДОО. В периода 2021 г. - 2023 г. сигналите и нарушителите намаляват.
Зачестяват и опитите за ранно пенсиониране с фалшив стаж.
Жена, която по трудов договор работи като продавачка в Димитровград по 8 часа, заявила пред НОИ-Хасково, че има втори трудов договор във Велико Търново. Според него тя работела като каналджия при условията на втора категория труд. Случаят е предаден на прокуратурата във Велико Търново. Имало и семейство, което искало да се пенсионира при условията на втора категория труд, но от НОИ разкрили, че документите за стажа им са фиктивни.
Още от категорията
Кореспондентката на вестник "Телеграф" и внучето й са жертвите на пожара в Стара Загора