Бустерната доза става все по-популярна сред ваксинираните и особено след появата на Омикрон и евентуалната заплаха от нова вълна на заразата. Затова Експертният съвет по имуно -профилактика към здравното министерство вече обсъжда дали да не скъси разрешения срок между втора и трета игла, съобщава БНТ.
Крайното решение на експертите все още не е обявено. В момента трябва да минат 180 дни от прилагането на втората доза, за да може електронната система да разреши издаването на сертификат. В много европейски държави минималният период между втората и третата доза е три месеца.
Татяна Андонова е сред първите, които се ваксинират с първа доза по време на зелените коридори.
"Аз съм от тези, които изтеглиха късата клечка, за съжаление след 20тина дни се оказах положителна, изкарах ковид, заедно с мъжа ми, не беше никак леко. Два месеца ходихме като призраци след това", заяви Татяна Андонова.
Преди четири месеца си поставя втора доза, а сега иска да си сложи и бустерна.
"Да не ми се случи това, което ми се случи април месец. Цялата информация, която идва от развитите държави, където се случва новият вариант на вируса са доста обезпокоителни", коментира Татяна Андонова.
Надпис обаче посреща желаещите трета доза във ваксинационните пунктове.
"Категорично няма как да бъде направена ваксинация, ако не са изминали 180 дни, а информационната система не позволява такава ваксинация и да бъде издаден сертификат, така че на хората, които идват по-рано от този срок, обясняваме, че трябва да изчакат и да заповядат тогава", каза д-р Ивелина Георгиева - заместник-директор на УМБАЛ "Света Анна".
"Всички специалисти, които слушам, твърдят че три месеца е максималното време, което трябва да се изчака, за да се постави третата доза. В Щатите, във Великобритания, в Швейцария може това е информацията, която получавам от мои приятели. Там дори ги приканват, препоръчват горещо да го направят", каза Татяна Андонова.
Според доц. Ангел Кунчев със сигурност срокът между втората и бустерната доза няма да бъде съкратен на по-малко от два месеца, но сериозно се обмисля да е по-малко от 6 месеца.
"Очевидно и развитието с епидемичната ситуация с омикрон го налага, и наличните данни вече кога може да бъде направена", каза доц. Ангел Кунчев - главен държавен здравен инспектор.
"В момента, в който това се промени и в България издадът разрешението, ние имам готовност ведната да реорганизираме процеса", каза д-р Ивелина Георгиева - зам. директор на УМБАЛ "Света Анна".
От края на септември поставените бустерни дози у нас са малко под 250 000.
Още от категорията
42-годишен намушка приятелката си в Бургас, 20 тежковъоръжени спецполицаи нахлуха в дома му