Още в четвъртък може да бъде възстановена масовата ваксинация с препарата срещу COVID-19 на „АстраЗенека”. Това ще стане факт, след като Европейската агенция по лекарствата отхвърли всички съмнения относно безопасността ѝ, което се очаква да стане в сряда. Това съобщи на извънреден брифинг министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов в Кърджали.
За да тръгнат отново имунизациите с тази ваксина, у нас се чака както официалното окончателно решение на ЕМА за това има ли връзка между ваксинацията и случаи на образуване на тромби в някои страни с ЕС, така и докладът от аутопсията на починалата след имунизация с „АстраЗенека” жена в Пловдив. Първоначалният анализ на ЕМА сочи, че връзка между случаите на тромбоемболия и ваксината няма, а също и че причината за смъртта на жената не е имунизацията.
И министър Ангелов подчерта, че вярва в положителното становище на агенцията. Дозите се пазят и всички хора, както е предвидено, ще бъде ваксиниран с втора доза, заяви той.
На въпрос, защо страната ни изостава с ваксинацията в сравнение с останалите европейски държави, здравният министър отново обясни, че ние не сме договорен партньор с компаниите производители и нямаме комуникация с тях. Само Европейската комисия може да го прави.
От няколко дни се коментира, че българската държава е сключила договори с две ваксини и тук има две лъжи - едната е, че българската държава сключва договори, което не е вярно. ЕС сключва договорите. Втората е, че има само две ваксини, което също е невярно. Ще ме попитате колко е населението на страната и ще ме питате колко ваксини са необходими. 14 млн. дози. Като трябват 14 милиона дози, защо давате 200 милиона повече. В тази посока, искам да кажа, че сме поръчали сме 18 млн. ваксини. За да постигнем колективен имунитет трябва ни 60-70% ваксинирани от активните български граждани. Въпросът с малкото ваксини се задава на фирмите производители", каза още той.
"Защо не си получаваме дозите? Задайте този въпрос за "Файзер". Ние нямаме комуникация с тях, защото не сме партньор, а ЕК. Ние сме задали въпроса на много високо ниво и се разисква със здравните министри", обясни здравният министър.
Той коментира и евентуално затягане на мерките у нас, като заяви, че на този етап не се налага това да се случва на национално ниво.
„През ноември и декември заболеваемостта беше над 600 на 100 000 население, до момента не сме стигнали до тези цифри. Разполагаме с достатъчно свободни легла, имаме достатъчно специалисти”, посочи здравният министър.
Той обясни, че се следят редица показатели като заболеваемост, смъртност, честота на заболеваемостта в училища и детски градини.
„В момента процентът на заболеваемостта е около 20% и не мърда. Ако се задържи този показател, с този прием в лечебните заведения, системата работи”, обясни проф. Ангелов.