Отлагането на всички културни събития, спортните прояви на затворени врати, както и масова дезинфекция на всички публични места. Това са основните мерки, които ще се въведат в Пловдив през следващите дни.
На зам.-кмета по транспорт Тодор Чонов е възложено да се свърже с всички превозвачи, които да вземат мерки и да дезинфекцират автобусите – дръжки, седалки, пилони и всички други елементи от публичния транспорт, имащи хората досег с тях.
Всички публични институции, сгради и салони ще бъдат дезинфектирани по три пъти на ден. Ще се избягват всякакви мероприятия, които имат възможност да се струпат хора. Дезинфекция ще има и на казаните за боклук, а улиците ще се мият по-често, обясни кметът Здравко Димитров.
В лечебните заведения пък всички стелки ще се напояват с дезинфектанти на спиртна основа, а служителите в рисковите институции ще бъдат оборудвани с маски.
„ Подчертавам, че този вирус не е толкова опасен. На всеки 100 заразени има 70 души, които карат безсимптомно заболяването. С изявени симптоми са 15-16%, а тежките случаи са 6-7%. Основна роля в превенцията и борбата с тази епидемия има информираността”, каза Калин Калинов. Той подчерта, че с дисциплина може да се пребори всичко. Основният стълб в борбата с разпространението на вируса са личните лекари. Ако някой човек се почувства зле, той трябва да се обади на джипито. Според клиничната картина той ще го насочи какво трябва да прави.
Ще бъдат закупени и всички необходими материали за превенция – маски, дезинфектанти и други.
„ Трябва да се съобразим със Закона за обществените поръчки, тъй като всички тези неща, ще бъдат следени от ДАНС и МВР, за да няма спекула”, каза още Калинов.
Днес ще бъде разкрит и горещ телефон, на който пловдивчани могат да бъдат информирани за всичко около ситуацията. На него ще има психолог, доброволци на БЧК и социални работници.
„Обсъждаме и план при утежняването на ситуацията, при който хората със заболявания, трудноподвижните и деца с един родител, да се обгрижават с доставка на храна и лекарства”, каза Таня Георгиева от БЧК.