"С промени през 2021 г. беше въведено видеонаблюдението. Никакво друго последствие не беше предвидено обаче за това видеонаблюдение. Законодателят не даде правото, когато са установени грешки, да могат да се коригират протоколите. Резултатът беше по-голяма прозрачност и може би трябваше да има дисциплиниращ ефект на членовете на СИК", това каза по БНТ зам.-председателят на ЦИК Росица Матева.
Тя уточни, че ЦИК не е давала оценка на изборите.
"Нашата работа е насочена към това всеки избирател да може да упражни правото си на глас", каза още Матева.
По думите й резултатите от протоколите са официални данни и не могат да бъдат коригирани от ЦИК.
"Всеки път сме призовавали, че членовете на СИК трябва да изпълнят отговорно задълженията които имат, освен получаването на възнаграждение. За попълването на протоколи некоректно се носи наказателна отговорност. Случаят в Белица вече се разследва", обясни зам.-председателят на ЦИК.
Според нея е много важно кои са членове на СИК.
"Да бъдат обучавани периодично, да получавам сертификати, за да знаят тези хора какво правят. Най-честата грешка, която установихме е сборуването на действителните гласове", каза Матева.
"При 11 626 секции с видеонаблюдение трябва да има техническо време за преглеждане на записите. Не могат да бъдат обявени резултатите в 4-дневен срок след изборите. Трябва процесите да бъдат обмислени от всички страни и да бъдат уточнени сроковете", заяви тя.
Матева заяви, че единствено съдът може да касира резултата и да обяви вотът за недействителен.
"ЦИК полага всички усилия в рамките на правомощията, които има, да противодейства на всички изборни практики. В Малорад при произвеждане на новите избори, след като съдът ги обяви за недействителни, бяха предложени същите членове на СИК. Нямаме правомощието сами да освободим тези членове на СИК, но аргументирахме исканията си и в случая се съобразиха", коментира още тя.
Зам.-председателят каза, че оценката на международните наблюдатели е била, че изборите са добре организирани.