
Актуалното състояние на водните ресурси в страната не е цветущо. При годишна сума на валежа не се наблюдава значимо промяна в дългосрочен период, който се мери в България от 1930 г. до 2024 г. Валежите през миналата година в широки граници през отделните месеци, варират близо до климатичните норми. Средната сума на валежите е 629 милиметра, което е с 5% под климатичната норма. Зима 2024-2025 г. беше характерна със сезонните количества валеж в по-голямата част на страната или над климатичната норма, което се дължи на валежите през месец декември, защото януари и февруари са сравнително сухи. Общият обем на речния оток през 2024 г. в страната е бил с 30% по-малък от този за 2023 г. По-изразено маловодие в страната се наблюдава в периода от юни до ноември. През зимата на 2024-2025 г. средното ниво на водата на реките в четирите водосборни района, са били главно под месечните норми.
Това обясни министърът на околната среда и водите Манол Генов, който заедно с регионалния министър Иван Иванов са извикани от ДПС-НН в парламента, за да обяснят за питейното водоснабдяване в страната, ще има ли кризи водни заради ниските количества на валежи и предприетите мерки затова.
Генов припомни, че ведомството му управлява водите на 52 броя язовири от всичките 6 900 в страната. "Следим всеки ден обемите. Сумата от наличните обеми в комплексните язовири към 2 април е 3 612 млн. куб. м. и представлява 55% от общите им обеми. Сумарния завирен обем е с 8% по-малък спрямо обема към 2 април 2024 г.", обясни той.
По думите му към настоящия момент няма нито едно населено място на воден режим от язовирите, които управлява ведомството. Общите водни ресурси на България са достатъчни да осигурят потреблението на страната. "Безспорно има разхищения на вода и неподдържаните водоснабдителни мрежи и съоръжения са от основните причини за недостига й. Мисията на министерството е опазване на ценния природен ресурс - повърхности и подземни води, които трябва да бъдат поддържани в добро качество", добави Генов.
И обясни, че на 60% се очаква пролетта и лятото да са относително топли, но за момента не може да се направи специфична прогноза за сезонните количествата валежи. "Има повишена вероятност валежите през лятото да са под нормата - около 40%", уточни той.
"Редица европейски региони са изправени пред суши и ние не сме изключение. Проблемите, които следват от климатичните промени и са все по-осезаеми за всички граждани и налагат адекватни и своевременни мерки от страна на компетентните институции", коментира и министър Иванов.
Той даде отчет и какви мерки са предприети във връзка с безводието. Заложени са средства в бюджета за 2025-2028 г. за финансиране на обследване, проучване извършване на строително-монтажни работи на няколко основни обекта. Изграждане на пречиствателна станция за питейни води "Сливен", като прогнозата е договорът за да СМР да се подпише до юли 2025 г., реконструкция на хидро възел "Христо Смирненски", през 2026 г. ще стартира обществена поръчка за изпълнител. Извършаване на предпроектни проучвания за водоснабдителна система "Черни осъм", тя е основен водоизточник за градовете Ловеч, Троян Плевен и 35 села", обясни Иванов.
Освен това за подобряване на водоснабдяване на територията на общините Севлиево, Габрово и Дряново, се предвижда изграждането на язовир "Бяла", но е необходимо да се извършат тепърва анализи и проучвания.
"МРРБ ускори работата по завършването на язовир "Луда Яна". През настоящата година предстои въвеждането на язовира в експлоатация", стана ясно от думите на министъра.
Той обясни и, че мерки за решаване на проблемите с водоснабдяването се извършва от ВиК операторите И "Български ВиК Холдинг". По указания на ведомството му холдингът е разпределил на дружествата да проверят за незаконни присъединявания към водопреносната мрежа.