
Гражданско сдружение „Майки срещу насилието в Студентски град" настоява пресаташето Любомир Методиев от Министерски съвет, който по време на културно мероприятие край село Маноле, Пловдивско, посегна и нарани беззащитна журналистка, да бъде незабавно освободен от заеманата от него длъжност. Кодексът за поведение на служителите в държавната администрация изисква отстраняването на чиновници, участвали в скандални прояви, които накърняват престижа на държавната служба.
Едва ли има нещо по-отвратително, грозно и отблъскващо от насилието над жени, във всяка нормална европейска страна извършителите на подобен тип арогантни действия, които са и противоправни и обществено опасни, светкавично получават полагащото им се наказание, заявяват от Сдружението на майките. От родителската организация напомнят в тази връзка и за строгите разпоредби на Кодекса за поведение на служителите в държавната администрация, които гласят, че при изпълнение на служебните си задължения и в обществения си живот служителят следва поведение, което не уронва престижа на държавната служба. Служителят не допуска на работното си място поведение, несъвместимо с добрите нрави. Според закона служителят се стреми да избягва в поведението си конфликтни ситуации, а при възникването им цели да ги преустанови, като запази спокойствие и контролира поведението си. Освен това държавният служител трябва да спазва благоприличието и деловия вид в облеклото, съответстващи на служебното му положение и на институцията, която представлява.
Сдружението на майките припомня, че според ЗДС служителят не може да участва в скандални прояви, с които би могъл да накърни престижа на държавната администрация. А при осъществяването на действия, несъвместими с поведението по този кодекс, служителят следва да се оттегли от служба.
От Сдружението на майките срещу насилието отбелязват, че немалката заплата и бонусите към нея на въпросния държавен служител, изявяващ се като побойник по време на публични събития, идва от българските данъкоплатци, а те са в пълното си право да искат уволнението на този „герой", който си позволява да налита и посяга над жени. От неправителствената организация припомнят също, че по време на дебата за Истанбулската конвенция парламентарно представените партии у нас декларираха воля и готовност с всички сили да се борят срещу насилието над деца и жени, както и да предприемат законодателни инициативи в защита на пострадалите от всички форми нанасилие.
От сдружението очакват бърза реакция по скандалния инцидент с нападнатата от държавен чиновник от Пресцентъра на Министерски съвет пловдивска репортерка на могилата „Мал тепе" и от страна на Съюза на българските журналисти и Асоциацията на европейските журналисти, които би трябвало да защитават правата на гилдията, допълват от гражданското сдружение.
Още от категорията


Нефтени петна изплуват на плажа в Поморие

Скача цената на млякото, пилешкото месо поевтинява
Акценти




Апаш разби офис в Пловдив, открадна портфейл


Ансамбълът за девойки с три златни медала в Баку


