В България има центрове за подслон за жени и деца, претърпели домашно насилие само в 17 от 28 области, a спешни приеми с настаняване на жени и деца пострадали се извършват в още шест области. Тези места обаче нямат възможност да оказват юридическа помощ за ограничителни заповеди, както и психологическа подкрепа. Това сочи проверка на NOVA.

След случая с малтретираната "Дебора" вълната от жени, готови да разказват за преживяното насилие, расте с всеки изминал ден. Подобна е и ситуацията в този кризисен център в Бургас.

„От началото на август до днес имаме 11 случая, което е изключително много. Предполагам, че протести в цялата страна допринесоха за това тези жертви да дойдат тук, да потърсят помощ. Общо между тях е, че партньорите им са зависими или от алкохол, или от наркотици, и упражняват над тях насилие”, разказва Невена Чайпек от асоциация.

Три от случаите са на бременни, като две от тях са малтретирани от партньорите си, а една от тях от собствения си баща. По думите на Чайпек полицията защитават жертвите и полагат сериозни грижи за жертвите, така че те се чувстват защитени.

В Бургас имат нужда от повече центрове за подслон. И докато тук въобще има осигурена подкрепа за жертвите на домашно насилие, то в други 17 области тя напълно липсва.

„Всъщност проблем е, че те са само в половината административни области на страната и за голяма част от жертвите на домашно насилие те са недостъпни, тъй като са много голямо разстояние не могат да стигнат нито през деня, нито през нощта”, посочи Катя Кръстанова, клиничен психолог във фондация.

В няколко града от областите без подслон за жертвите насилие все пак се осигурява спешен прием за настаняване на жени и деца.„В Ловеч приемат майките и децата, защото просто някъде трябва да бъдат настанени”, посочва Кръстанова, но допълва, че те могат да прекарат там до 1 месец.

Социалният министър ще поиска да бъдат създадени нови услуги за жертвите на насилие. „Считаме, че наличните услуги за такива жертви на насилие не са достатъчни и ще предложим тяхното увеличение”, посочи Иванка Шалапатова, министър на труда и социалната политика

До края на седмицата трябва да стане ясен и новия спешен план за мерки срещу домашното насилие, които изготвят няколко министерства.

 

Пловдив отново в подкрепа на Дебора: Десетки се събраха, за да кажат „Не на насилието"Това е вторият национален протест след случилото се с 18-годишното момиче