Пациентите трябва сами да се обадят на личните си лекари, за да се запишат за ваксиниране, а не да очакват медиците да ги потърсят. След като бъдат изготвени списъци и има достатъчно ваксини, джипитата ще определят реда на ваксиниране.

 „Трябва да има добра организация, тъй като цялата процедура около ваксинирането отнема време. Винаги се предвиждат резервни пациенти, така че ако не дойде някой от тези 5 или 10 души, които са предвидени за деня, да имаме възможност да оползотворим ваксините. Ние сме в Пета градска трима лични лекари и ще си поддържаме връзка. Имаме пациентите с телефонните им номера и можем да ги извикаме“, коментира д-р Гергана Николова, личен лекар и член на УС на БЛС в ефира на БТВ.

Преди ваксинирането ще се прави пълен преглед на пациента, обясни тя. Ще се снема анамнеза, ще се измерва кръвно налягане, температура, ще се интересуваме дали е имал контакт, обясни тя.

„Идеята е много рисковите пациенти – възрастните, да им се постави РНК ваксини. Но в момента записваме всички желаещи независимо от възрастта, аз лично съм стигнала до 15% от моите пациенти“, каза д-р Николов

Медикът коментира, че у нас до момента няма прихванат грип. Според нея влияние за това са оказали както мерките и носенето на маски, така и грипната ваксинация, която от две години е по-обхватна.

Според нея няма повод за притеснение относно британската мутация на коронавируса, но има твърде малко информация относно бразилския вариант.