С 0,3% е намаляла безработицата към края годината, отчитат от Агенцията по заетостта.
10 хиляди и 200 души официално са без работа в края на ноември.
Ако през 2023 година на борсата са били 156 хиляди и 600 души, то през отминаващата си година броят им спада до 146 хиляди и 400 души.
И ако общото ниво на безработица е ниско, то все още има петна на картата на България, където хората без доходи от труд са мнозинство.
Първенец е община Димово, близо до Видин с над 66% безработица.
В челната тройка се подреждат и община Кайнарджа, близо до Силистра с над 43%, както и Макреш, отново до Видин, също 43%.
Михаела има 12 години трудов стаж като готвач и хлебар. В момента е на борсата и търси работа в областта. Споделя, че размерът на обезщетението не ѝ стига.
„Не може да взимаш 930 лева от минималната заплата, която не стига за абсолютно нищо, а обезщетението са 500-600 лева, което по никакъв начин не може да подсигури и най-елементарните неща в домакинството. За 12 години взимам около 500 лева на месец“, споделя още тя за БТВ.
Според последните данни на НСИ средният размер на обезщетението за безработица у нас е 715 лева, на практика почти същото като това, което получават и работещите на минимална заплата. Най-висока компенсация взимат в София - средно малко над 957 лева на месец, а най-ниска във Враца – 586 лева.
Минималното обезщетение на ден е 18 лева, а максималното – 107 лева и 14 стотинки. Размерът се запазва същият и догодина, макар и минималната заплата да расте.
Според данни на Националния статистически институт 35.2% от безработните успяват да си намерят работа до 5 месеца след излизане на борсата.
Още от категорията
ЕРМ Запад: Възстановен е токът на 99% от засегнатите потребители в Западна България