Неразбориите с обществените поръчки в Пловдив продължават ,като в рамките на няколко дни КЗК отмени две решения на градските власти. Поръчките са за поддръжката на Пеещите фонтани и една от позициите по Водния цикъл за консултантски услуги, бяха върнати като незаконосъобразни.

Първата поръчка, която бе прекратена от регулатора е за поддръжката на водните площи в Цар-Симеоновата градина. Тя касае почистването и пълненето на Пеещите фонтани и прилежащия сух фонтан, както и поддръжката на светлините и звукови инсталации в следващите 12 месеца и е на стойност от 250 хил. лева.

Жалбата в КЗК е пусната от варненската фирма „Вал Дим 1”. В жалбата си тя твърди, че двете дейности нямат нищо общо и не могат да бъдат пуснати в една позиция. Също така те са на мнение, че няма никаква аргументация от страна на Община Пловдив, защо фирмите трябва да доказват опит за определен обем на подобен тип съоръжения, при положение, че не е ясно колко е той в предмета на поръчката.

КЗК е приел възраженията на компанията, като в доклада са си посочили, че критериите за избор на изпълнител са незаконосъобразни, което може да доведе до непрозрачен избор на изпълнител.

Другата поръчка, която е прекратена, е за една от позициите за консултантски услуги по „Интегриран проект за водите на град Пловдив - Етап 1“. Цялата стойност на поръчката е 3 млн. лева, като тя се върти вече близо 10 месеца. По първата позиция, която е за избор на консултанти по време на реконструкцията на ВиК мрежата в район „Северен”,  поръчката е прекратена, тъй като всички участници са били отстранени.

По втората позиция, която  е за  „Оценка на съответствието на инвестиционните проекти и упражняване на строителен надзор на обект „Реконструкция, модернизация и доизграждане на ПСОВ Пловдив - инженеринг" от 8 фирми, само една е била класирана, като другите са отстранени. Една от тях обаче е обжалвала отстраняването си КЗК - „Хеброс вода“ ДЗЗД, в чиито състав влизат „Контрол –Инвест” ЕООД и „Рутекс” ООД.

 Отстраняването на консорциума е заради недоказан опит в същата сфера на обществената поръчка. От компанията обаче са изкарали аргументи, с които показват сходен опит, като те са били консултанти по време на Водния цикъл във Варна. КЗК са приели становището на фирмата и са прекратили поръчката.

Така от Община Пловдив трябва да пуснат нова поръчка за тази част от Водния цикъл.  Проектът, който е на стойност от над 100 млн. лева,  все още не може да започне. Повече от година продължават жалбите и рестарта на различните процедури по него. Поръчката за най-големия компонент от него  - за модернизацията и разширяването на Пречиствателната станция пък два пъти минава през ВАС.

Рестартираха поръчката по Водния цикъл за 24 млн. лева в Пловдив, разкопават цели кварталиСамо по един от лотовете бе избран изпълнител при предишното задание

Взеха ключови решения за реализацията на два мащабни проекта за 170 млн. лева в ПловдивВАС отхвърли претенциите на словаците за Пречиствателната станция, ОбС даде зелена светлина за проектиране

В същото време продължава жаленето на пловдивски обществени поръчки заради  критерии, които водят до непрозрачен избор на изпълнители. Така Община Пловдив бе санкционирана с над 1 млн. лева за от управляващия орган на Региони в растеж, а КЗК бе сезирана за изграждането на паркинг  до Колодрума.

Вижте повече в линковете:

КЗК се заема с нов паркинг от 13 дка в Пловдив, фирмата, дала по-изгодната оферта, е оставена втораОбщина Пловдив е класирала на първо място „Драгиев и Ко” за изграждането на паркинг край Колодрума

Община Пловдив връща 1 млн. лева заради субективен избор на фирмите за ремонтите за 22 млн. леваДве компании дали по-изгодни оферти по проекта, но заради неясни критерии останали втори