От началото на годината ДДС за хляба отново е 20%. През 2022 г. заради пандемията от COVID-19 беше намалена временно на 0%. Осезаемо цената на хляба се повиши.
Председателят на Националния браншови съюз на хлебопроизводителите и сладкарите в България Мариана Кукушева заяви, че хлебарите и мелничарите са сложили 20% върху цената на хляба още на 1 януари, защото Законът е категоричен и влиза в сила от началото на 25 г.
Тя поясни, че нулевата ставка на хляба до голяма степен е изсветлила бранша, който допреди това е бил 45% в сивата икономика.
„По официални данни на НАП хлебарите към края на 2023 г. са внесли в хазната под формата на данъци и осигуровки над 1,5 млрд. лева заради нулевия ДДС, защото постоянно бяхме в режим на ревизии. Сега очакваме да се върнем пак в сивата икономика“, коментира тя.
По думите ѝ би било „много добре“ за бранша, ако държавата ги компенсира заради високите цени на електрическата енергия.
„При нас основно се ползва електрическа енергия. След войната в Украйна започна да се говори, че няма достатъчно газ и това предизвика тревога и така всички преустроиха производствените си линии на електроенергия“, посочи Кукушева.
Тя поясни, че заради нестабилната обстановка и войната в Украйна се е наложило браншът да мине на електричество.
„Основно вече ползваме ток, а това е много енергоемко и също е причина да се увеличи цената. За брашното също имаме скок в цената, никой не говори за това. Водата за бизнеса също се повиши, както и маята. Трите основни вида хляб, които се ползват от 70% от населението, са засегнати. Те са типов, Добруджа и пълнозърнест“, обясни Кукушева за БТВ.
Според нея има и отлив на тези, които ползват хляб. По-заможните минават на алтернативи като паста и пица, допълни Кукушева.