Конституционният съд (КС) отклони искането на Министерския съвет (МС) да тълкува дали само физическо лице ли може да носи наказателна отговорност.
На заседанието са участвали всички 12 конституционни съдии. Решението е взето единодушно.
Припомняме, че на 19 юни МС поиска тълкуване на членове от Конституцията с въпросите: „Разпоредбите на чл. 5, ал. 3, чл. 30 и чл. 31 от Конституцията на Р България предвиждат ли, че единствено физическо лице е наказателноотговорно, и в случай на положителен отговор – дали това, че само физическо лице е наказателноотговорно, представлява основен принцип на българското право?“.
От Министерски съвет посочват в искането си до Конституционния съд, че то е необходимо с оглед на изпълнение на препоръка относно отговорността на юридическите лица от Доклада за България от Петия кръг на взаимни оценки на Комитета на Съвета на Европа за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма (MONEYVAL), приет на 18 май 2022 г., както и с цел осигуряване на съответствие с правен стандарт на Групата за финансово действие (FATF).
„В резултат на приетия оценителен доклад по отношение на Република България се прилага най-тежката процедура за мониторинг на Комитета MONEYVAL, а именно „Процедурата на засилен мониторинг". Същевременно започна и Процедурата на FATF за наблюдение на Република България, като поради липсата на достатъчно предприети мерки през 2022 г. страната ни беше поставена през 2023 г. в поддържания от FATF списък на държавите под засилен мониторинг, т.нар. „сив списък", отбелязват от кабинета.
Също така се посочва, че констатацията от оценителния доклад за България гласи, че "няма наказателна отговорност за юридически лица, които извършват престъпление „ финансиране на тероризъм" (ФТ), а наличието на административни санкции срещу юридически лица е ограничено до обстоятелства, при които юридическото лице се е обогатило или би се обогатило чрез нарушението (този елемент може да не бъде лесно покрит за престъплението ФТ)".