Изпитът по математика след 7-и клас ще се проведе в досегашния си формат, след като заповедта за промяна беше временно спряна от съда. Няма да има 6 математически задачи, които да включват елементи от природните науки, обясни в ефира на "Денят започва" министърът на образованието и науката в оставка Красимир Вълчев, като подчерта, че решението е взето с цел да се гарантира предвидимост и спокойното провеждане на националното външно оценяване, въпреки отчетените сериозни проблеми с математическите и практическите умения на учениците.
Красимир Вълчев: "Заповедта не е отменена, като незаконосъобразна. Тя е временно спряна, докато съдът се произнесе по същество, но с цел да се избегне бъдещата несигурност - ние смятаме, че трябва да бъде променена. Казано с други думи, изпитът ще остане само по математика. Няма да има 6 математически задачи, които да включват елементи от природните науки. Това беше една малка скромна крачка напред. В този смисъл и крачката назад е малка. Това, което се случи предходните месеци, че ученици са решавали повече практически задачи. Ние виждаме проблем с ПИЗА, виждаме проблем с решаването на практически задачи, виждаме като цяло проблем с математиката и природните науки. Учениците ни не могат да трансформират една практическа ситуация в математически израз. Стигнат ли до математически израз - се справят далеч по-добре. По ПИЗА виждаме, че слабите резултати се задължат най-вече на математиката и природните науки. Нашите вътрешни оценявания потвърждават тези резултати."
Вълчев подчерта, че природните науки са най-пренебрегнатите в българското образование.
"Има една свръх фиксация в 8-и клас върху български език, литература и математика. И забравят останалите предмети учениците. В 8-и клас, една трета от учениците не учат природни науки., защото са избрали рамкови учебни планове с интензивно изучаване на език. Тоест фаворизирани е чуждия език. Която означава, че година и половина, две - една част от учениците ни въобще не учат природни науки, или ги пренебрегват, така да се каже. Ако искаме да живеем в проспериращо общество, особено в ерата на още по-мащабни, дълбоки, дигитални трансформации, ние трябва да решим този проблем. Оценяването е това, което казва как е ценно да учиш. И ние това си опитваме да променим. Опитваме се с промените във външното оценяване да разчупим културата на заучаване. В по-голяма степен да акцентираме върху умение. Това става с решаването на задачи, включително с решаването на интегрални задачи."
Очевидно тази промяна трябва да дочака по-добри времена, отбеляза образователният министър в оставка.
"Ние бяхме и сме предложили промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Така че да направят юридически по-стабилен акт, с който се издава ежегодната заповед за утвърждаване на формата на изпитите. Но нямаме гаранции, че тези промени ще бъдат приети. И в този смисъл най-разумното решение, което ще гарантира нормалното провеждане на изпитите през юни месец е да направим тази крачка назад. Моето мнение е, че тези промени, които бяха предложени, пакет промени в Закона за предучилищното и училищното образование, те са над 20, може би 25 различни промени в закона - рано или късно трябва да се приемат една немалка част от тях, защото и по време на обсъжданията видяхме, че за много голяма част от предложенията има солиден консенсус, че трябва да се приемат. Разбира се, има и такива, които продължават да са дискусионни. То всеко нещо е дискусионно, защото има плюсове и минуси, но смея да твърдя, че по повечето предложения има относително съгласие."
В средата на месеца се очаква да се изчисли какво точно ще бъде увеличението на учителските заплати, съобщи министърът на образованието в оставка. Той разясни, че за първи път в удължителния бюджет е заложена актуализация на възнагражденията в публичния сектор.
Още от категорията
Виж всички
Полицай връчва глоби на входа на Община Перник
Ръст на потреблението на ток заради очаквания студ
Акценти
Виж всички
Сгромоляса се елемент от празничната украса на Главната