Прогнилият кестен, който заплашваше да рухне върху автомобили и пешеходци на улица "Малко Търново", бе отрязан вчера. Сутринта жителите на района получили копие от заповед за отстраняване на опасното дърво. Малко по-късно на място пристигнал и екип на ОП "Градини и паркове", който се заел с отрязването му.
"Днес е хубав ден за нашата улица! Сагата с опасното дърво е напът да приключи", похвалиха се още сутринта жителите на улицата.
Припомняме, че преди дни местните се свързаха с редакцията ни и разказаха, че старото дърво ежедневно създава затруднения за пешеходци и водачи на автомобили. Причината бе, че самият кестен расте накриво, а коренът му отдавна бе унищожил тротоарната настилка. За възрастни хора и майки с колички бе невъзможно да използват тротоара, а за автомобилите - да се разминат в малкото кръстовище. Заради препятствието линейките и тежкотоварните автомобили също отказвали да се придвижат до адресите на жителите.
Местните подали сигнал и в районната администрация, след което експертна комисия извършила оглед на мястото. Експертите обаче заключили, че дървото трябва да бъде подкастрено и разпоредили отстраняването на един от прогнилите клони. Според жителите на улицата, тези действия не решават проблема.
След постъпилия сигнал, наш репортер потърси за коментар директорът на ОП "Градини и паркове", който обясни, че служителите на предприятието не могат самоволно да вземат решение за отстроняване на дървото.
"Много хора мислят, че можем да отрежем клон или дърво веднага щом решим, но това не е е така. Ангажиментът на районните кметове е да съставят комисия, която да извърши обследване. След като преценят какви мерки да вземат, изпращат заповед до нас."
Кметът на район "Северен" Ральо Ралев също бе категоричен, че действия по отстраняване на опасна растителност могат да бъдат разпоредени само от комисия.
"Не мога еднолично да наредя едно дърво да бъде премахнато", обясни той.
Вчера с нас се свързаха и представители на общинското предприятие, за да съобщят, че дървото ще бъде отрязано.
"Комисиите включват експерти на предприятието, еколози, представители на общината, а много често се назначават и външни експерти", съобщиха те. По думите им, често се случва след предприемане на първоначални действия да бъде установен и по-нататъшен проблем. Такъв бил и случаят с кестена, чийто дънер се оказал значително увреден.