Снощи моята котка е паднала от терасата и е изчезнала. Ако някой я забележи, моля да ми пише! Това написа във Фейсбук пловдивчанката Мария Иванова, която живее около хотел Санкт Петербург. Знаем какво означава домашният любимец за хората, затова решихме да се опитаме да помогнем на младата жена да си намери котето. Виждате го на снимката - а ако го забележите някъде около вас, свържете се с нас или с Мария. Сигурни сме, че животното е оцеляло. Защо ли?
Ето някои интересни факти за синдрома на падащите котки:
- Котките имат изключителни инстинкти за оцеляване и те не скачат просто така необмислено от високи места, които могат да бъдат опасни за тях. Повечето котки падат инцидентно от прозорците или балконите на по-високите етажи.
- Котките имат невероятната способност да фокусират изцяло вниманието си върху нещо, което ги привлича. Случайно прелитаща или кацнала на перваза птичка или някакво друго преминаващо животно могат да бъдат достатъчни, за да я разсеят и тя да изгуби баланс и да падне.
- Понеже котките почти нямат страх от височини и предпочитат да се настаняват на високи места, стопаните често предполагат, че те могат сами да се пазят. И макар че котките могат да се придържат здраво за клони на дървета с помощта на техните нокти, други повърхности като например прозорците или техните первази биха били доста по-трудни за прикрепяне.
- Проучвания показват, че процентът на оцеляване на котки, паднали от 2-ри до 32-ри етаж е удивителните 90%. Учудващо, но е факт, че котки, които падат от височина под 6 етажа, получават много повече травми от тези, които падат от по-високите етажи. Една от теориите е, че котките достигат максимална скорост за около 5 етажа и след този момент те се отпускат, позволявайки по-равномерно разпределение на силата на удара и допускането на по-сериозни контузии. След като достигнат максимална скорост, се смята, че котките стават по-малко сковани и заемат по-хоризонтална стойка. Тези котки са по-подготвени за приземяване и могат да поемат силата на удара по-равномерно разпределно с цялото тяло, като по този начин намаляват степента на травмите, които получават.
- Когато котките падат от високи места, те не падат категорично на изпънати крака. Вместо това те ги присвиват встрани, което може да предизвика сериозни черепно-мозъчни наранявания и тазови фрактури.
- Погрешно е схващането, че котките няма да се наранят, ако те паднат от едно- или двуетажни сгради. Те всъщност могат да бъдат в по-голям риск, когато падат от ниски височини, отколкото от средни или високи такива. Късите дистанции не им дават достатъчно време да нагласят тялото си в правилната стойка за приземяване.
- Имайте впредвид, че паднала котка може да се движи по улиците и между блоковете, които в никакъв случай не са най-подходящото за тях място. НИКОГА не заключавайте, че котката не е преживяла падането, съветва sofiavetclinic.bg. Моментално потърсете котката си и задължително я заведете при опитен ветеринарен лекар, за да й бъде оказана незабавна ветеринарно-медицинска помощ.
TrafficNews.bg