
Конституционният съд (КС) реши, че законът, според който от 2023 г. на всички хванати да карат пияни или дрогирани задължително се конфискува колата (ако е тяхна), а ако е чужда – трябва да платят стойността ѝ, не противоречи на Конституцията.
С 7 гласа „за“ и 5 „против“ съдът отхвърли исканията на Върховния касационен съд и на съдия от Свиленград за обявяване на текста за противоконституционен. Според тях това било прекалено тежко наказание, което не е винаги справедливо и може да наруши правата на хората. Но мнозинството в КС не е съгласно с този аргумент.
Съдът прие, че законодателят има право да налага по-тежки наказания, когато става въпрос за защита на живота и здравето на хората, особено при толкова чувствителна тема като катастрофите, причинени от пияни и дрогирани шофьори.
КС уточнява, че подобни мерки има и в други държави в ЕС. Освен това, според съдиите, законът е достатъчно ясен – хората знаят какво ги чака, ако нарушат правилата.
Все пак съдът отбелязва, че в закона има слабости – например, използвана е неправилна терминология. Казано е, че автомобилът е „послужил за извършване на престъплението“, а това е израз, който се използва за умишлени престъпления, а не за непредпазливи, каквито са повечето пътни инциденти. Но КС приема, че това е технически проблем, който може да се изчисти чрез тълкуване от съда и не е основание да се обяви текстът за противоконституционен.
Защо се отнема колата дори ако не е твоя?
Съдът обяснява, че ако се конфискува само колата, която е собственост на пияния шофьор, ще има неравенство – едни ще губят колата, а други няма да понесат никакви последствия, ако са карали чужд автомобил. Затова и се налага плащане на нейната стойност, ако не е твоя собственост. Така се спазва принципът за равенство пред закона.
Какво следва?
Темата все още не е затворена окончателно. По въпроса ще се произнесе и Съдът на Европейския съюз (СЕС), тъй като там е пратено преюдициално запитване – има съмнения дали тази мярка е пропорционална спрямо европейските принципи за справедливост и защита на собствеността.