Ако има две искания към Конституционния съд – за частично и пълно касиране на изборите, то те вероятно ще бъдат обединени в едно. Това каза пред БНТ преподавателят по конституционно право д-р Орлин Колев.

Преподавателят по конституционно право подчерта, че зависи и кои искания за касиране на вота ще допусне Конституционният съд.

„Зависи какво ще допусне, но е възможно да ги обедини двете жалби и вероятно пълното касирене ще погълне частичното. Това е в условията на евентуалност“, каза д-р Орлин Колев.

Той обясни и кой парламент може да събира подписите за касиране на изборите:

"С оглед на краткия срок, който е установен в изборния кодекс – 15-дневен за сезиране на КС, тази привилегия се полага на депутатите от 50-тото Народно събрание. Все още 51-вото Народно събрание не е Конституирано“, каза д-р Колев.

Той уточни, че след като партия "Величие" имат представителство в 50-тия парламент, те могат да инициират въпросната подписка.

"Изборите са началната точка, от която се конституционализира властта. Много е опасно и внимателно трябва да се пипа, когато се посяга към началната точка. В този смисъл оспорването на резултатите по съответната процедура, не случайно е такава – утежнена, да има цедка и преминаване на определени бариери. Това означава осмисляне от всички онези субекти, които имат право да сезират КС, да го осмислят", коментира още преподавателят по конституционно право.

От думите му стана ясно, че трябва много внимателно да се взимат решения по темата.

"Някак си сме изправени пред дилемата дали да се продължи тази процедура. Обжалването е правдиво, но правилно ли е големият въпрос, който повечето си задаваме. Когато говорим от името на „Величие“ или от ощетените партии, безспорно това е единственият възможен подход, но когато говорим от името на безпристрастния наблюдател, който милее за тази държава, се поставя въпросът не е ли по-добре да се влезе в управлението и тогава да се оправят тези правила", коментира още д-р Орлин Колев.