
САЩ и Колумбия се споразумяха след като бяха на ръба на търговска война, като Белият дом заяви, че южноамериканската нация се е съгласила да приеме военни самолети, превозващи депортирани мигранти.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши Колумбия с мита и санкции, за да я накаже за това, че по-рано отказа да приеме военни полети, превозващи депортирани лица, като част от мащабната му акция срещу имиграцията.
Но в изявление след това Белият дом каза, че Колумбия все пак се е съгласила да приеме мигрантите и Вашингтон няма да наложи заплашваните санкции.
„Правителството на Колумбия се съгласи с всички условия на президента Тръмп, включително неограниченото приемане на всички незаконни чужденци от Колумбия, върнати от Съединените щати, включително на американски военни самолети, без ограничения или забавяне“, се казва в съобщението.
Проектите на заповеди, налагащи мита и санкции на Колумбия, ще бъдат „държани в резерв и няма да бъдат подписани, освен ако Колумбия не спази това споразумение“, се добавя в него.
„Преодоляхме безизходицата с правителството на САЩ. Правителството на Колумбия ще мобилизира, ако се наложи и президентският самолет, за да улесни връщането на колумбийците, които са депортирани“, обясни колумбийският външен министър Луис Гилберто Мурильо.
Проектомерките на Вашингтон, които са отложени, включват налагане на 25% мита върху всички колумбийски стоки, идващи в САЩ, които можеха да достигнат до 50% за една седмица; забрана за пътуване и отнемане на визи на служители на колумбийското правителство; както и спешни касови, банкови и финансови санкции. Kолумбийският президент Густаво Петро пък обяви 25% мита върху вноса от САЩ като ответна реакция.
Тръмп също заплаши да наложи засилени гранични проверки на колумбийски граждани и товари. Преди обявяването на споразумението за полетите, говорител на Държавния департамент каза, че Съединените щати са спрели обработката на визи в посолството на САЩ в Богота.
Колумбия е третият по големина търговски партньор на САЩ в Латинска Америка.
САЩ пък са най-големият търговски партньор на Колумбия, до голяма степен благодарение на споразумението за свободна търговия от 2006 г., което генерира 33,8 милиарда долара двупосочна търговия през 2023 г.
Още от категорията

Зуека разпродаде новата си изложба в София

