Цената на млякото от фермите на животновъдите до щанда в хипермаркетите се увеличава над три пъти и половина. Собственици на мандри твърдят пред "По света и у нас", че сиренето и кашкавалът се продават от големите търговски вериги с 80 до 100% надценка. Проверка на наш екип установи, че прясното мляко в Испания се продава за по-малко от 1 евро, а у нас е два пъти по-скъпо. Това на фона на двойно по-ниска средна работна заплата у нас. Колко струва кофичка кисело мляко в малка бакалия и в голяма верига?

В малка бакалия в центъра на София, до Петте кьошета проверка на БНТ вижда кофичка кисело мляко, масленост 4,5% от утвърден производител за един лев и 58 стотинки. Същата марка, но с масленост 3,6% е лев и 50 стотинки, а 2% е лев и 38 стотинки. В две от големите вериги същата марка с масленост 3.6% се продава за 1 лев и 99 стотинки, или с 32,67% по-скъпо от бакалията в центъра на столицата. Това от 2% го намираме за 1,79 или близо 30% по-скъпо, а това с масленост 4,5% е 2.15 лв или над 36% по-скъпо от цената в малката бакалия. Темата с надценката в "Бизнес.бг" коментира мениджър на една от веригите.

"Да, сега е много удобно, много е хубаво. Всички обичат да се упражняват с тези прословути надценки и т.н. Само че, дайте. Ами, не така, защото дайте си сметка какво стои зад тази т.н. "надценка", която звучи много страшно. Значи в тази надценка влиза големия и удобен магазин, той трябва да се построи, той трябва да се поддържа", обясни мениджърът на корпоративни комуникации в голяма търговска верига Добромир Стоянов.

Веригите, обаче крият в дълбока тайна надценките, с които работят. Дори доставчиците в договорите си имат клауза, с която им е забранено да дават информация за доставната цена на продуктите. Според Димитър Зоров всяка година търговските взаимоотношения между производители и вериги се влошават.

"Ние смятаме така, нетната цена, на която доставя производителят и на която получава потребителят. По данни на МЗ с бившия министър Вътев, които правиха анализ заедно с НАП, надценките са от 70 до 100%. Аз мога да кажа, че има по-коректни български собственици на вериги, които работят от 50% нагоре. Значи надценките са над 50%. Фактически, това което отива при потребителя е всичко наслагано при търговеца на дребно", обясни председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Димитър Зоров.

Тези надценки са без разход за доставка, тъй като практиката е производителите да доставят продукцията си за тяхна сметка до рампата на търговската верига.

"В най-малките магазини има и един посредник - борсите, нали тогава още един човек се включва, но в тези най-малки магазини, както и вие сте видели, вашето наблюдение, те са с доста по-ниски надценки", коментира Димитър Зоров.

На този фон от твърдения за надценки - отговорът на големите вериги е, че цените при тях през този януари били с 1 процент по-ниски от цените през януари миналата година.

"Доказателството е в цифрите, когато цифрите говорят, всички мълчим. При нас над 50% от продажбите са на промоция", заяви мениджърът на корпоративни комуникации в голяма търговска верига Добромир Стоянов.

Сравняваме цената на прясното мляко в Испания и България. И в двете държави има ДДС - на Иберийския полуостров е 21%, а у нас 20. Млякото в Испания струва малко под 1 евро, а у нас двойно по-скъпо 1 евро и 94 цента. Изкупната цена в Испания от фермата е 46 евроцента.

"В момента цената на млякото от ферми, които можем да сравним с испанските и германските в България е около 1.20 - 1.30", обясни Димитър Зоров.

В по-малките ферми, обаче ситуацията се оказва съвсем различна.

"В момента на 95 стотинки и предупредиха, че ще започнат да я намаляват. А това се случва обикновено през април-май месец, когато тревата е зелена. Но учудващо, че тая година по-рано предупредиха, че ще започнат да намалят цената", разказа фермерът Ирина Сашева.

Ирина Сашева и семейството й от 30 години отглеждат крави за млекодобив. Животните били стотици, но сега останали само 17, тъй като не издържат на ниската изкупна цена. Бойко Синапов отглежда 700 крави, но само за месодобив, а не за мляко, пак заради изкупната цена.

"В момента наблюдаваме цена от 80 до 1 лев най-много, цена на сурово мляко. А цената на сурово мляко - краве, трябва да бъде минимум 1.50", заяви председателят на Обединени български животновъди Бойко Синапов.

Изкупната цена на млякото у нас е по-висока от тази в другите европейски държави, защото произвеждаме все по-малко. Освен това и в субсидиите има сериозна разлика.

"Разликата между България и Румъния, понеже ние сме съседи - почти два пъти. В България, като сравняваме големите ферми, получават 350 евро годишно. На една глава добитък. В Румъния - 740 евро", посочи Димитър Зоров.

Така както заради надценките на търговските вериги, така и заради грешки в годините се оказва, че в държавата с най-ниски доходи в Евросъюза се купуват едни от най-скъпите храни.