На кои пациенти със симптоми на COVID-19 се правят тестове? Шефът на УМБАЛ „Каспела” проф. Илиан Дойков разказа за алгоритъма, който се използва в частната болница. В нея вече работи денонощен кабинет за COVID-19, който приема пациенти със заболяването.
„Всеки един пациент с подобна симптоматика идва или с Бърза помощ, или е самонасочил се. Той бива прегледан, като се решава дали трябва да бъде приет за хоспитализация и болнично лечение. Този, който е хоспитализиран със съмнение за коронавирус, се тества и изпраща пробата в референтната лаборатория в Стара Загора. Там отиват всички проби от лечебните заведения и са безплатни.
По-леките случаи, за които се предписва домашно лечение, биват съветвани при тяхно желание да си направят тестове в частни лаборатории. Те са в „Пълмед” и „Рамус”. Хората приемат или не този съвет, като това е техен личен избор. Има два типа хора, които идват при нас – хора със симптоматика, които не приемат съвета ни да си направят тест, както и такива, които настояват да им се направи тест, без да имат никакви симптоми”, обясни проф. Дойков.
Утре ще се състои и среща между всички частни болници, като на нея ще присъстват РЗИ, Здравната каса и Спешна помощ, след като министърът на здравеопазването одобри организацията за работа в пловдивските лечебни заведения.
Очаква се и разпореждане от РЗИ в общински болница при пациенти със съмнения КОВИД-19 в Пловдивска област да бъдат хоспитализирани в Раковски, Асеновград, Първомай и Карлово, а не се карат към Пловдив, обясни областният управител Дани Каназирева. Тя каза, че под карантина са 1920 души към днешна дата, като за 3820 тя е изтекла.
В понеделник - 13 април се очаква да заработи новата лаборатория в Пловдив, която ще бъде референтна. В началото тя ще разполага с 3000 теста.