В десетминутно изявление пред парламента депутатът от ГЕРБ Кирил Ананиев изложи мотивите, с които партията иска вот на недоверие на правителството на Кирил Петков.
"За 9 месеца ни се предлага шестата макроикономическа прогноза, за да се защити актуализацията на бюджета. Но тя не е вярна. Това показва липса на капацитет, не само за средносрочно , но е за краткосрочно планиране. Подценена инфлация, висок бюджетен дефицит, огромен и заробващ външен дълг, вносът нараства двойно спрямо износа, критичен размер на фискалния резерв, занижена безработица. Трябва ми много време да го обясня, а не съм сигурен , че сте компетентни да ни разберете", заяви бившият финансов министър.
Той припомни, че България е на 4-то място по инфлация в ЕС, и сме попаднали сред най- бързо обедняващите нации. Това е рекордна инфлация след фалита през 1996. Увеличението на хранителните продукти вече е 26 %. До края на година инфлацията ще надхвърли 13 %, а ЕК ще започне процедура за прекомерен дефицит срещу България през есента, съобщи Анананиев.
Според него планираният структурен дефицит ще бъде по-голям от разрешения. Очаквания дефицит на сектор Държавно управление е 5,2. Планирания дефицит е 4,1 % и до края на годината ще надхвърли 7,1 от БВП.
"Това обрича следващите правителства на тежки рестриктивни мерки или вдигане на данъците. Датата 1 януари 2024 година за влизането в еврозоната е под въпрос. Дългът се управлява некомпетентно и неадекватно. Значимия срив на макроикономическите индикатори се дължи на липсата на едикватни действия на правителството. Има риск от увеличаващата се инфлация и намаляване на добавената стойност, създавана от икономиката. Другият риск е забавянето на инфраструктурните проекти и забавянето на получаване на средствата от Плана за възстановяване и развитие" каза депутатът.
Правителството се провали и в привличането на международни инвеститори. Има само 115 милиона лева сертифицирани инвестиции. Имаме спад от 86 % в сравнение с управлението на ГЕРБ. България липсва от международната карта на чуждестранните инвестиции, заяви Анананиев.
Той е категоричен, че липсата на програма и прогноза е симптом за управленска немощ. "Населението губи своята покупателна способност, ще се задълбочават неравенството и противопоставянето. Наесен ще има фалит на общини" прогнозира финансистът.
Правителството не можа да се справи с нито една от кризите. Фискалната политика на правителството е с заплаха за финансовата, а от там и за националната сигурност, завърши Ананиев.
Още от категорията
КЗК разследва за картел при застрахователите