Всеки ден КАТ отнема книжки за неплатени глоби. Откакто е въведен този начин за увеличаване на събираемостта на глобите от фишове и актове, все повече шофьори доброволно си плащат задълженията в КАТ.

Събираемостта на глоби за нарушения на пътя все още е ниска. Половината от шофьорите отказват за платят актове и фишове. Затова освен процедурата с НАП и принудителното събиране, Пътна полиция е взела мерки – акции на пътя. Ако се установи, че шофьорът има неплатени глоби, му се взема книжката. Всеки ден поне по един водач остава без книжка и то само в столицата.

Намираме Иво пред гишето за връщане на шофьорски книжки. Прави справка и събира пари за глоби. Натрупал е дълг от 2 хиляди лева, казва, че е разтъкавал плащането на задълженията си, защото преди е можело, за разлика от сега.

Всеки ден поне по един столичанин остава без книжка, защото не си е платил глобите. Катаджийте хващат в движение неплатилите глобите си.

„Книжката се отнема на място. След като водачът дойде в Пътна полиция и заплати глобите, същата се връща”, обясни Тихомир Неделчев от КАТ- СДВР.

Ако шофьорите не платят доброволно глобите до месец, те се прехвърлят към НАП за принудително събиране. От началото на годината там са прехвърлени над 13 хиляди неплатени фиша и около 2 хиляди акта.

„Много често започваме с телефонно обаждане, писмена покана, изпълнително дело и в крайните фази – запор на заплата, движими вещи, а най-крайните фази, рядко - продажба на имущество”, коментира и Росен Бъчваров от НАП

Миналата година приходната агенция е събрала над 128 милиона лева задължение към МВР и към съдебната система. Голяма част от тях са неплатени глоби към КАТ.

Иначе казано няма как глобите към КАТ да отпаднат по давност, нещо което беше възможно преди време.

Още новини ТУК

TrafficNews.bg