
Тази зима е най-топлата в Европа, откакто се правят измервания, като климатичната криза вероятно е повишила температурите, съобщи в. "Гардиън".
Средната температура за декември, януари и февруари е била с 1,4 градуса Целзий над предишния зимен рекорд, поставен през 2015 г. - 2016 г. Регионалните климатични рекорди обикновено се подобряват с помалко от градус. Тази зима в Европа е била с 3,4 градуса потопла от средното за периода от 1981 г. до 2010 г. Данните на службата на ЕС по климатичните промени "Коперник" са от 1855 г. Необичайно топлата зима доведе до провал в производството на ледено вино в Германия и внасянето на сняг за спортни състезания в Швеция и Русия. Във финландската столица Хелзинки средната температура за януари и февруари е с над 6 градуса по-висока от средната за периода 1981 г. - 2010 г. Във Великобритания сериозните наводнения вероятно са се влошили от повисоките температури, както през 2015 г.
"Макар и тази зима да беше истинско екстремно явление, вероятно тези явления са засилени от тенденцията за глобално затопляне - каза Карло Буонтемпо, директор на службата на ЕС климатичните промени "Коперник". - Подобна топла зима е смущаваща, но не представлява климатична тенденция. Сезонните температури, особено извън тропиците, варират значително от година на година". Въпреки това специалистите очакват глобалното затопляне да увеличи екстремните температури и това продължава по целия свят. Австралия отбеляза второто най-топло лято, откакто се води статистика.
Само миналогодишното е било по-горещо. В Антарктида температурата за първи път надхвърли 20 градуса Целзий през февруари, почти с един градус повече от предишния рекорд от 1982 г. В света 2019 г. беше втората най-топла, а предишните пет и предишните десет години - найтоплите от 150 години