Тазгодишният август е един от най-топлите от 1930 г. насам. Средните месечни температури са между 21 и 28 °С и имат отклонение от месечната норма между плюс 1 и плюс 4 °С. Най-високата измерена температура е 41.6 °С на 14 август в Новачене, обл. Плевен. 

Най-ниската минимална температура в станция в населено място e плюс 6 °С на 7 август в Чепеларе, а най-ниската температура, измерена на планински връх, е минус 4.1 °С на връх Мусала на 27 август. В София най-високата измерена температура е 36.7 °С на 15 август, а най-ниската – плюс 11.5 °С на 7 август.

Това е един от най-сухите месеци август от 2014 г. насам. В по-голямата част от страната месечните суми на валежите са между 2 и 50% от климатичната норма. В голяма част от Източна България и планинските масиви на Южна България месечните суми на валежите са между 50 и 150% от климатичната норма. Само в отделни станции има месечни суми на валежа над 150% (Ивайловград 235%). 

Най-голямото измерено 24-часово количество валеж е 112 мм от дъжд в с. Дуранкулак, обл. Добрич, на 30 август. Валежи от град има регистрирани в 6 дни от месеца, най-много – на 21 август в 11 станции, показва справка в  месечния и годишния бюлетин на НИМХ.

Продължителното горещо и сухо време повишава риска от пожари. На много места в страната са регистрирани такива вследствие на селскостопанска дейност и човешка небрежност. 

Мълнии са причина за няколко горски пожара: на 4 август под връх Шаралия в Пирин, на 20 август под връх Царевец в планината Славянка на българо-гръцката граница и на 23 и 24 август в Рила – в местността Байрямица над с. Бистрица и над с. Пастра под връх Калин, където горят треви, храсти и иглолистни гори.