През август започва ремонтът на отсечката, на която загина 12-годишната Сияна. Това заяви пред Нова телевизия министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов.

По думите му специално участъкът, където се "случи този нещастен инцидент е обезопасен с необходимата маркировка - хоризонтална, напречна, шумяща, както и с необходимите червени линии, които се слагат на самото трасе. "Това се случи веднага, след като получихме на 7 май разрешение от прокуратурата да се извършат само тези дейности по този участък. И това ще продължи до целия път между Луковит и Плевен в следващите дни. За да можем да гарантираме поне в тази част с маркировката, да има някаква видимост от шофьорите", подчерта той. 

И допълни, че основният ремонт на този път ще започне веднага, след като се осигури проходимост в участъка Ботевград-Мездра, за да се прехвърли целият тежък трафик. Той подчерта, че ремонтът на пътя Плевен-Луковит ще започне през август, когато окончателно ще бъде одобрен проектът и има разрешително за строеж.

Работи се интензивно по всички определени от нас 36 опасни участъка и обезопасяването им трябва да приключи до края на май.  "Към момента над 50% от тях са обезопасени. Всеки ден в министерството се коментира ускоряване на дейностите. Работим на пълни обороти", увери Иванов. 

Той коментира и няколкото инцидента, които станаха през последните дни в Прохода на републиката на фона на появилите се спекулации в публичното пространство, че пътя няма Акт 16. "Да, така е. Проходът няма Акт 16, но това се е случило през годините. Аз съм запознат с темата. В момента имаме план, одобрен проект за основа ремонт, за да може да бъде въведен в експлоатация. Защото това са пропуски през годините, които са направени", обясни регионалният министър. 

Но беше категоричен, че "той не може да поеме отговорността да затвори за движение Прохода на Републиката и да спре изцяло трафика". Предприети са необходимите мерки за ремонт, посочи той.