За седем реформи в националното законодателство, които засягат грижата и защита на деца настояват обединение от неправителствени организации. От Национална мрежа за детето искат приемане на Национална стратегия за детето; промяна в разпитите на жертвите на насилници; закриване на възпитателните училища и създаване на центрове за възпитателен надзор вместо тях и други.

Те обвързват инициативата си с националния протест, който се организира днес в подкрепа на 6-годишния Адриан от Пловдив, който бе зверски малтретиран и тормозен от пастрока и майка си.

„Правосъдието за деца е остаряло, неадекватно, не защитава жертвите и не наказва извършителите“, казват от Национална мрежа за децата.

Вълна от гняв и протести след присъдата на пастрока и майката, малтретирали дете в ПловдивКазусът с малтретираното дете ще бъде разгледан и от компетенцията на Окръжен съд

"Да си лош не те прави готин!": Десетки пловдивчани се опълчиха на насилието в училищеИнициативата се организира от гражданското сдружение „Браво, Пловдив”

Вижте отвореното им писмо без редакторска намеса:

Уважаеми госпожи и господа,

Поводът на настоящото отворено писмо до държавните институции е продължаващото системно насилие над децата в България. 95% от децата насилници са били насилвани, 80% процента от децата употребяващи вредни вещества, като наркотици са били жертви на насилие, 95% процента от хората, които проституират са били подложени на сексуално насилие в детството си, а 78% от деца настанени в места за лишаване от свобода са били насилвани под някаква форма в миналото1.

Според Главна дирекция „Национална полиция“ се увеличава броят на подадени сигнали за домашно насилие към телефон 112, като за 2024 г. са били над 40 000. Подадените сигнали от един и същ адрес се повтарят многократно, а за 40% от сигналите за насилие е било необходимо да бъде изпратена и линейка.

Днес, 2 април, в страната ни се организират множество протести по повод жестоко малтретирания от партньора на майка му Адриан от Пловдив. Гражданската нетърпимост към насилието над деца се увеличава. Държавните институции и законодателството ни изостават драстично от съвременните форми на превенция и защита на децата. Липсва адекватно наказателно преследване на всички случаи на домашно насилие, включително чрез целенасочена подготовка на специалистите в сферата. Липсва и достатъчен капацитет в системата за закрила на детето, която да подкрепя децата жертви на насилие.

Правосъдието за деца е остаряло, неадекватно, не защитава жертвите и не наказва извършителите. Делата за сексуално насилие над деца се бавят с години. Национална мрежа за децата следи отблизо развоя по наказателното дело срещу английския „пастор” Д. Хъл, обвинен в системно блудство с 14 момчета от гр. Сливен. Това дело е красноречива илюстрация на пълната неспособност на държавата да осигури достъп до правосъдие на децата жертви на престъпления и сексуални посегателства, което продължава вече втора година. Децата са разпитвани в синя стая, но разпитите са продължили и след полунощ. Следват нови разпити от прокурора и неспазване на съдебно-следствените действия с деца жертви, както и нарушаване на техните процесуални права и най-добри интереси. Налице са серия отводи на съдии и съдебни състави по делото Хъл от Сливен, Ямбол и Нова Загора, което носи риск от прекратяване на процеса, прави децата и техните родители повторни жертви, а в същото време увеличава загубата на доверие в системите на правосъдие и закрила от страна на държавата.

Повече от десетилетие се чака политическото решение за реформиране на системата за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, която се изпълнява от закон, приет през 1956 година. Държавата наказва децата за постъпки, за които възрастните не биват наказвани. Продължава да няма съвременни мерки от възстановителни практики, ефективна институционална и ресурсна подкрепа за деца, родители и общности в риск. Налице са огромни дефицити в системата за закрила на децата и системата за борба с противообществените прояви. В много от случаите не се спира навреме детската криминализация и държавата за първи път “вижда” т.нар. девиантни младежи, когато вече ги третира като обект на наказателна репресия.

Имайки предвид гореизложеното, ние от Национална мрежа за децата настояваме за следните седем ключови реформи, които трябва да бъдат предприети в името на децата в България:

1.Приемане на Национална стратегия за детето, която вече шеста година не съществува в разрез с българското законодателство, като чрез нея ще се осигури липсващата координация между институциите, работещи с деца и семейства, в това число и децата жертви на престъпления.
2.Въвеждане в пълнота на Директива 2012/29/ЕС на Европейския парламент от 25 октомври 2012 г. за установяване на минимални стандарти за правата, подкрепата и защитата на жертвите на престъпления. Да се приеме промяна в чл. 140 НПК, съгласно която разпит на малолетен и непълнолетен свидетел да се провежда пред съдия, в специално оборудвано помещение, обучени специалисти и непосредствено след установяване на деянието, да се записва с аудио-визуално техническо средство, като броят на разпитите бъде ограничен до минимум.
3.Възстановяване работата на Министерство на правосъдието в сътрудничество с МТСП по редактиране и осъвременяване на проекта на Закон за отклоняване от наказателно производство, който да замени ЗБППМН от 1956 г. Приемане на нова нормативна уредба с широк каталог от възстановителни практики за деца в конфликт със закона, които да обединяват усилията и ресурсите на правосъдната, социалната, здравната и образователната система.
4.Закриване на СПИ и ВУИ и създаване на центрове за възпитателен надзор, в които настаняването да се осъществява като крайна мярка. Капацитетът на новите центрове да не надвишава повече от 10 деца, а настанените деца да бъдат със сходни прояви. Центровете да са осигурени с достатъчен на брой и компетентен персонал
5.Да се направят законодателни промени за обособяване на съдебни състави, специализирани в разглеждането на дела с деца в контакт или конфликт със закона в цялата страна.
6.Да се повиши капацитетът на институциите за събиране на данни за случаи на домашно насилие над деца и въвеждане на национална информационна система за превенция и защита от домашно насилие.
7.Всички институции, работещи с деца, следва системно да прилагат одобрени и подходящи инструменти за обучение на професионалистите да разпознават и адекватно да реагират на насилие над деца, както и да използват процедури за оценка на риска от таков


Очакваме своевременните действия на държавата по така поставените седем ключови реформи за децата на България.

Национална мрежа за децата

София

2 април 2025