Един от най-големите рискове пред България е да се отвърже валутният курс. В това бяха категорични икономистът Кузман Илиев и финансистът Любомир Дацов пред Би Ти Ви. Коментарът им бе по повод на призива на шефа на БНБ Димитър Радев, че има нужда от "спешно дисциплиниране на бюджета".
"Ако не дисциплинираме бюджета и дефицитът е над 3%, ще видим еврозоната през крив макарон. Като страна в борд ние имаме голям валутен риск. Това е, когато правиш големи или постоянни дефицити, и е не толкова, че си натрупал дълг, а да не ти стигнат парите моментно да платиш пенсии и др., да трябва да вземеш заем отнякъде, например МВФ, и той да ти счупи ръцете, и да каже: вие трябва да промените валутния курс. Това е нещо много неприятно, защото ще обере българите. Това е изключително катастрофичен сценарий, но е възможен", обясни Илиев.
"Димитър Радев минимум 2 г. в бюджетна комисия и неведнъж и по други поводи е казвал, че бюджетът и централната банка трябва да вървят ръка за ръка. Много хора, включително и аз, сме на мнение, че тази политика в момента е път за никъде. В момента стигнахме до края на този път. Г-н Радев е по-дипломатичен и се опитва да каже, че вече е време някой да прави по-различна политика. И в тази кампания това не се говори. Никой не пое ангажимент как ще намали разходите", коментира пък Дацов.
"Нещата са прости - залагаш едни разходи, които растат постоянно, а приходите започват да се забавят и се получава една дупка. Как оправяш дупката? Дали убиваш пациента като вдигаш данъците или се събират политиците и казват: овладяваме разходите. А МВФ постоянно ни натиска за данъците", обясни Илиев.
А Дацов настоя: За какво ни е управление, ако ще вървим по инерция? Тя и икономиката и другите неща си се случва, без някой да е министър. Отказът на партиите да управляват трябва да бъде наказан по някакъв начин. Не искам с никого да се заяждам. Излизат и казват, че бюджетът е с 18 млрд. превишени и се чудят какво да правят, а в същото време министърът на финансите и кабинетът нямат проблем да приемат по-висока минимална работна заплата.
Трябваше да се разберат как това ще работя по региони, допълни го Илиев. "Днес казвам, че трябва да има административна реформа, но те си правят кампания и назначават хора в администрацията, които не искат да работят. Най-големият риск пред България е да се отвърже валутният курс", каза той.
"Нямаме икономически растеж, а заплатите растат на национално ниво с 15-18%, а БВП няма да надвиши 8%. Това се нарича загуба на конкурентоспособност и производителност. Това означава, че ще има разминаване на валутата и фиксирания й курс", подчерта още Дацов. Според него обаче еврозоната би била спасение.