Българският лекарски съюз сезира етичната комисия към регионалната колегия в Пазарджик по случая с доктора от местната болница, за който има съмнения, че слага стентове на сърца на здрави пациенти. Разследването бе излъчено по Нова тв на 15 септември 2019 г.

„Едно от основните задължения на БЛС е да гарантира на обществото, че то ще бъде лекувано от компетентни лекари, които не злоупотребяват със своите правомощия, а упражняват професията си отговорно и достойно.

Всяко поведение, несъобразено със съвременните медицински стандарти, е опасно и вредно за цялото общество. То всява недоверие към лекарското съсловие, а по този начин поставя в риск живота и здравето на пациента, защото, ако човек изпадне в нужда и действително трябва да му бъде оказана медицинска помощ, съществува реална опасност той да откаже да му бъде направена съответната интервенция или да му бъде приложено необходимото лечение поради породилия се страх от злоупотреби”, се казва в изявление на браншовото сдружение.

„БЛС категорично осъжда и се противопоставя на порочните практики, които поставят петно върху цялото съсловие. Те не само всяват недоверие, настройват българското общество срещу лекарите, нанасят трайна вреда върху авторитета на медиците, но и са една от основните причини за нарастващата агресия над медицински лица”, пише още в позицията.

БЛС ще има правото да наложи предвидените в Закона и Устава на съсловната организация санкции след приключване на разследването и при наличието на доказващи вината обстоятелства за неспазване на етичните и медицинските правила, казват още от Съюза.

В разследването на Нова тв бе показано как работи доктор Петър Лазов от държавната болница в Пазарджик, за когото е имало сигнали, че поставя стентове както на болни, така и на здрави пациенти. В частния кабинет на лекаря бяха изпратени хора под прикритие с коронарография – изследване за нуждата от стент, на здрав човек. Доктор Лазов не се поколебава да реши: „Има една стеноза на дясната артерия, която би могла да се стентира съвсем просто и лесно. Има един съд, който трябва да се стентира. Може да направим дясната артерия съвсем лесно и безопасно. Има в началото едно стеснение, което достига може би някъде 50-60-70%, което е сигнификантно. Една процедура ще направим, ще стентираме едната артерия, сега, дали ще сложа един стенд или 2 стента, нали не мога да ви обещая”, заяви лекарят пред скритата камера.

След разследването се самосезира и специализираната прокуратура. „Вече работим по разследването, обяви зам.-главният прокурор Иван Гешев.

Той заяви, че предстои да се възложи проверка на Агенция за държавна и финансова инспекция /АДФИ/, както и на НАП.  Ще бъде извършена проверка и

ГДБОП трябва да установи дали са налице данни за извършено престъпление по Наказателния кодекс. Предстои да бъдат снети обяснения на лекари и медицински работници, да бъде проверена цялата медицинска документация и наложената практика на лечение на страдащи от сърдечни заболявания.

Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ ще проверява дали структурата, управлението, дейността и организацията на медицинската помощ в болницата съответства на Закона за лечебните заведения, Закона за здравето Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки и
подзаконовите актове за тяхното прилагане. Спазването на медицинските стандарти и начинът, по който лечебното заведение е разходвало бюджетните средства, също ще бъде обект на проверката.

На Агенцията за държавна финансова инспекция е възложена цялостна финансова ревизия в МБАЛ-Пазарджик. Тя трябва да установи как са изразходвани целевите бюджетни средства за период от 2 години назад. Комплексната проверка трябва да приключи с подробен доклад в срок от 2 месеца.