Патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски", която е един от символите на София, чества днес своя празник. На 23 ноември православната църква отбелязва паметта на св. княз Александър Невски. По повод празника в Божия храм в 9,30 часа ще бъде отслужена архиерейска св. литургия от Мелнишкия епископ Герасим, главен секретар на Св. Синод и председател на църковното настоятелство на „Невски“. В нея ще участва и патриарх Неофит. С почитането на храмовия празник ще бъде отбелязана и 95-та годишнина от освещаването на храм-паметника. Той е разположен в сърцето на София, а позлатените му кубета се виждат от много места в града.
Ето 10 факта за впечатляващата катедрала, някои от които са малко известни.
1. Мислят да го построят в Търново, но Батенберг го иска в София
Първоначално храмът трябвало да се построи в старопрестолния Велико Търново, но след като София е избрана за столица Първото обикновено народно събрание решава да се вдигне там. Автор на идеята за катедралата е на Петко Каравелов, а за вдигането му в София решаваща е волята на княз Александър Батенберг.
2. Вдигнат с дарения за 8 години, поглъща 5,5 милиона лева
Храмът е вдигнат с народни дарения, събрани след възвание на княз Александър към българите. Събрани са доброволни вноски на обща сума 1 900 000 лв. Основният камък е положен на 3 март (19 февруари стар стил) 1882 г., четвъртата годишнина от подписването на Санстефанския договор. Строежът на храма започва през 1904 г. и е завършен през 1912 г., като цялостното изпълнение възлиза на обща стойност 5,5 милиона лева. Осветен е на 24 август 1924 г.
3. Прекръстен е на Св. Св. Кирил и Методий, когато руснаците обстрелват Варна
Храмът носи името на руския владетел Александър Невски, като израз на благодарността на българите към Русия. По време на Първата световна война обаче е прекръстен на „Св. Св. Кирил и Методий“ през февруари 1916 г. след като руската флота бомбардира Варна през октомври 1915 г.. През 1920 г. отново е върнато първоначалното име на храма „Св. Александър Невски“.
4. До 1984 г. е най-голямата православна катедрала на Балканите, събира 5 000 души
С площта си от 3170 m² храмът се превръща в най-голямата православна катедрала на Балканите. Измества го откритата през 1984 г. църква „Св. Савао“ в Белград. Височината на „Невски“ е 53,02 m, дължината– 73,50 m, ширина та – 52,20 m, височина на камбанарията при върха на купола ѝ – 50,52 m, височина на позлатеният кръст над нея 2,50 m, височина на централния купол – 46,30 m, застроена площ – 3170 m2, кубатура – 86 000 m3. В църквата се побират 5 000 души, колкото и най-голямата зала в НДК.
Храмът е провъзгласен за патриаршеска катедрала през 1953 г., а през 1955 е обявен за паметник на културата с национално значение.
5. Има 12 камбани от Москва, куполите са обковани със златни листове
Камбанарията на храма с кръста е висока 53 m и има 12 камбани, излети и донесени от Москва. Най-голямата тежи близо 12 тона, а най-малката – 10 kg, като общото тегло на всичките е 23 тона. Когато камбаните на храма бият, те се чуват в диаметър от 30 километра.
Позлатените му куполи в момента са покрити с жълт метал от Германия. Покривният пласт е изработен от асфалтова мушама и медна ламарина и има площ от около 4 000 m². Позлатеният участък на куполите е 700 m2, като общото тегло на златото е 8,35 kg, но слоят е много тънък, което налага да бъде реставриран през определени периоди от време. Последната реставрация на позлатата е през 2001 г. и е извършена от български специалисти. Използвани са златни листчета с размер 84 х 84 mm и с дебелина около 0,4 µm. Само за купола на камбанарията са използвани 25 000 такива листчета, като използваното злато е немско и е 23,75 карата.
6. Бял врачански мрамор за фасадата, италиански мрамор и бразилски оникс вътре
Фасадата е облицована с бял врачански камък и целият храм е опасан с гранитен цокъл с височина 1,40 m. На западната фасада на височина 30 m е вградена мозаична икона на покровителя на храма Св. Александър Невски по проект на Антон Митов. От двете страни на главния вход има 2 паметни плочи от карарски мрамор с текст „За увековечаване на братската любов и дълбока признателност към великия руски народ, заради Освобождението на България в 1878 г.".
При вътрешната украса на храма са използвани изключително качествени и скъпи строителни материали: разноцветни италиански мрамори, оникс от Бразилия, алабастър и други. Осветителните тела в храма са изработени в Мюнхен.
Дървените врати на храма са изработени при Карл Бамберг, собственик на мебелна фабрика във Виена. Те са изработени от славонски дъб и са покрити с дърворезба от кръстообразни розетки.
7. Майстори от 6 националности участват в изграждането
В изграждането на храма са взели участие специалисти от шест различни националности: българи, руснаци, немци, австрийци, чехи и италианци – специалисти, архитекти, художници и каменоделци. След завършването на църквата през 1912 г. с украсата и изографисването на интериора на храма се заемат 32 руски, 16 български и 1 чешки художник.
8. Мощите на двама чудотворци се пазят в храма
През 90-те години на миналия век част от чудотворните мощи на Св. Александър Невски са дарени от руския патриарх и сега се съхраняват до олтара на катедралата. През 2016 година отново от Московската патриаршия дойдоха като дар и част от мощите на още един чудотворец - Свети Серафим Саровски.
9. Най-много молитви пред иконата „Достойно есть“
Почетно място в патриаршеската катедрала заема една чудотворна икона на Божията майка. Тя е копие на иконата на Богородица „Достойно есть“. Известна с безброй истории на оздравели и благодарни от получената помощ хора, иконата и днес привлича десетки вярващи. Оригиналът се намира в Света Гора, където е изработено и копието.
10. Дядо Добри е сред най-големите дарители
Покойният Дядо Добри, наричан Светеца от Байлово, е сред най-големите дарители на храма. През 2009 г. той идва при домакина на патриаршеската катедрала и му съобщава, че иска да дари над 35 000 лева. С тях е реставрирана и украсена централната част на олтара. Направено е позлатяването на Светия престол, ушити са покривки с бродерия и всички завеси в храма.
Още от категорията
Високи температури в Пловдив и днес, от утре - захлаждане