
Всички хотелиери по Българското Черноморие в една или друга степен се сблъскват с трудности при привличането на персонал за сезона.
Над 90 на сто от тях смятат, че през 2025 г. проблемите с попълването на екипите на хотелите ще се задълбочават. Това сочат резултати от допитването на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели за пазара на труда по морето преди началото на летния сезон.
В проучването се включиха хотелиери, които управляват леглова база от около 11 000 стаи, разпределена в места за настаняване с по над 15 стаи (за да се изключат къщите за гости и апартаментите за краткосрочен наем) и категории две, три, четири и пет звезди, съобщиха от Асоциацията.
За сезон 2025 г. най-търсени като позиции са камериерките (76 на сто), следвани от готвачи (68 на сто), рецепционисти (57 на сто), сервитьори (50 на сто), бармани (26 на сто) и технически персонал (23 на сто). Едва 10 на сто от хотелите търсят попълнения за мениджърски позиции (общият сбор от процентите надхвърля сто, защото са допуснати повече от един отговори), посочват от Асоциацията.
Минималният изискуем ценз за започване на работа, според малко над половината респонденти, е средно образование. С равен дял - малко над 20 на сто, са отговорите "средно професионално" или "образованието няма значение". Три четвърти от хотелиерите по Черноморието биха предпочели да наемат служители с някакви професионални умения - нещо разбираемо, предвид краткия сезон и недостатъчното време за обучение, коментират от организацията. В масовия случай - при над 60 на сто от хотелите по морето, времето за обучение на новопостъпил служител е един месец. Някои хотели успяват да се справят с това за около седмица (17 на сто), а при други (15 на сто) процесът отнема три месеца.
В малко над половината хотели българският персонал преобладава, докато при малко над една трета българите и чужденците са разпределени поравно. Срещат се, но са редки случаите на хотели с предимно чуждестранен персонал. Освен заплатата, настаняването и храната, над 70 на то от хотелиерите, осигуряват на част или на целия персонал допълнителни социални придобивки - карти за отстъпки, фирмени обучения, тим билдинги и пр.
Причини за кризата, възможни решения
Сезонността на работата е посочена като главна причина за недостига на кадри (80 на сто), но с малка разлика я следва липсата на мотивация за работа в сектора (75 на сто), показват още резултатите от допитването. На трето място се посочва демографският фактор (38 на сто). Едва на четвърто място е посочено не особено високото заплащане в сектора (36 на сто).
Попитани как, според тях, може да бъде решен кадровият проблем в хотелите, близо 50 на сто от респондентите са на мнение, че това може да стане с ангажиране на студенти и ученици от горните класове със стажове и други програми за заетост. Продължаващо повишение на заплатите е решение според малко под една четвърт от хотелиерите, а едва 17 на сто считат, че кризата може да бъде решена с внос на персонал от чужбина.
Части от по-голямата картина
Както стана известно от националното допитване за бизнес климата в хотелския бранш, проведено от BAHE през февруари, хотелското настаняване в България остава сред най-бюджетните в цяла Европа - при 40 на сто от хотелите цените за нощувка се движат в диапазона 100-200 лв. на вечер, а при една трета те са дори под 100 лв. на вечер, отбелязват от Асоциацията. При една четвърт от хотелите средните цени са между 200 и 300 лв., а около 10 на сто от тях успяват да достигнат диапазона 300-500 лв.
Очакванията през тази година са за минимална корекция на цените на нощувките, най-често в рамките на до 10 на сто. Една пета от хотелиерите в страната не предвиждат увеличение през 2025 г., а при малка част от тях (15 на сто) то ще бъде в диапазона 10-20 на сто.
Акценти



Тръмп обяви извънредно положение в САЩ





Второ свлачище разрушава още повече Небет тепе ВИДЕО
