Шоково поскъпване на цената на хляба отчитат потребители в различни райони на страната в първите дни на новата година. На места повишението надхвърля 30 процента. Според производители причина за новите цени е връщането на ставката от 20 процента ДДС за хляба и брашното. От бранша прогнозират, че увеличението на цените ще продължи заради повишението на тока и водата, пише БНТ.

Новите цени на хляба изненадаха неприятно пловдивчани. В Благоевградско потребителите също плащат повече. В Бургас голяма част от пекарните и хранителните магазини също са с нови цени. Най-евтиният хляб е 2 лв. Според Сдружението на хлебопроизводителите в Бургас обаче увеличението на масовия хляб е само 15 процента.

"Тези около 15% са 20 стотинки, значи върху цената всички хлебопроизводители са сложили 20 стотинки, ако някой търговец по някакъв начин злоупотребява, той си носи отговорност за това нещо", заяви Димитър Людиев, председател на Сдружението на хлебопроизводителите и сладкарите-Бургас.

Поскъпването е започнало отдавна, казва производителят на занаятчийски хляб Георги Лефтеров от Пловдив.

"Цената на хляба доста дълго време постепенно и бавно се вдигаше, свързано с увеличение на енергията, на водата даже, на самото брашно, а сега и на ДДС-то. Отделно се увеличават и минималните заплати", допълни Лефтеров.

В пекарната на Александър Факалиев от Бургас до дни ще има нови цени. "Между 20% и 30% в зависимост от продуктите, които са вложени в самия материал. Повишаването на ДДС-то, но и не само. Повишаването на разходите, себестойността, работната заплата", коментира Факалиев.

В Русе хляб "Добруджа" вече е по-скъп с поне 40 стотинки, а производителите очакват, че цената ще продължи да се покачва. "Услугите ще се повишат. Най-вероятно транспортни услуги, горива, това завърта целия процес, целия живот около нас, нашето ежедневия", заяви Любомир Джеков, пекар от занаятчийска пекарна.

Хората пресмятат, че повишението на хляба ще утежни семейния бюджет между 15 и 25 лева за месец.