„Обявете и Цар-Симеоновата градина за продажба, за да се направят някакви комплекси. Със сигурност ще вземете повече от тези 20 млн. лева. Тук не става въпрос дали е добре, или не да изкараме 20 млн. лева от една имотна сделка, а за това, че градът се презастроява, а свободните зелени площи стават все по-малко.Ако видите капиталовата програма на града, ще видите, че от нея са изпълнени по-малко от 20 %, пари за инфраструктурни обекти има бол”, заяви Николай Радев на днешната сесия.
Продажбата на близо 21 дка. край Братската могила разбуди различни мнения и становища. Някой се притесниха, че сумата е твърде голяма, други, че е твърде малка, а трети, че този търг е за една определена фирма, която застрои и разпродаде целия нов квартал около мол Пловдив.
Камен Шишманов остро изригна срещу търга заради това, че „Пещерска гроздова” ще вземат парцелите чрез фирмата „Младост-Алфа”.
„Същата тази фирма изкара 5 млн. лева от Община Пловдив, като закупи и продаде Форум – Изток на Общината миналата година. Намалете депозита, за да могат и други фирми да участват в търга”, призова Камен Шишманов.
„Ми, то направо без пари! 20млн. лева! Купувайте…”, отвърна иронично Георги Колев. Той обясни, че ако депозитът се намали, това ще изпрати на търга спекуланти, които биха само попречили на реални инвеститори да придобият имота.
Единственият архитект в Общинския съвет арх. Цветелин Цоневски пък тръгна да брани продажбата с мотива, че този терен е заложен в Общия устройствен план за жилищно строителство. Самият устройствен план пък е бил гласуван от същия този общински съвет. С други думи – едва ли не актът на градските старейшини бил задължителен.
През годините обаче сме ставали свидетели как същият този общински съвет е взимал някой решения в разрез с Общия устройствен план. Нещо повече – определени части от него са били променяни.
Например имотът, който се намира срещу Денталния факултет в квартал „Триъгълника” бе определен за изграждане на детска градина в Общия устройствен план. Общинарите обаче гласуваха смяна на ПУП-а и мястото бе отредено за жилищно строителство, а в момента там се вдига огромен жилищен комплекс.
До март тази година двата терена край Братската могила бяха със статут на зелена площ и публична общинска собственост. С две решения на същия този общински съвет предназначението им бе променено, а след това и пуснат за продажба.
Повече по темата вижте в линковете: