Онлайн обучението се превърна в целодневен тормоз. Понякога нямаме възможност да станем от компютъра, дори и до тоалетна. За това сигнализираха възпитаници на ЕГ „Пловдив”. Те се свързаха с редакцията на TrafficNews.bg, за да съобщят, че често биват задържани в междучасията, а самите учебни занятия понякога се проточват до следобедните часове.
„В началото беше страшно - не ставахме от компютрите от 8.00 до 17-18часа вечерта, затрупани с домашни и задачи. Започваме в 8.00 сутринта и учебните часове нормално би трябвало да продължават до 12.00 часа - по 30 минути, с 5- минутни междучасия. 5 минути по принцип са малко, липсва голямо междучасие, нямаме възможност да се нахраним, да отдъхнем за малко по-дълго или понякога дори да отидем до тоалетна. По-големият проблем обаче е, че тези междучасия не се спазват”, разказват учениците. Те допълват, че често пъти часовете се сливат, а най-големият проблем бил, че не могат да излязат от системата, за да си починат. Причината била, че учителите веднага пишели отсъствия и се обаждали на родителите им.
„Съученици имаха проблем с влизането, заради самата система, но никой не се загрижи или помогна за техническите неизправности - на тях също се написаха отсъствия и се напомни, че те оказват влияние при оценяването”, разказват още учащите.
„Изтощителният учебен ден не приключва на обед, а продължава с множество домашни, работни листове по 10 страници от единия ден за другия, преписване на планове по 10-15 страници, подготовка за неочаквани тестове със система, която учениците не познават, и това резултира в стрес, засилен и от подготвянето за онлайн устни изпитания, които си нямаме представа как ще протекат”, са казва още в съобщението.
Наш репортер се свърза за коментар с директора на учебното заведение Николай Радев, който категорично отрече информацията, подадена възпитаниците на гимназията.
„В момента не се пишат отсъствия на учениците, никъде в България. Отбелязваме кой го няма и се свързваме с родителите, за да проверим защо. Освен това, работим по точно определена програма. Часовете няма как да се удължат”, изтъкна той.
Радев отбеляза и че всеки от учениците има възможност да стане от компютъра, за да отиде до тоалетната.
„Камерите им не са включени и не се вижда кой къде е, освен ако не се налага да разговарят с учителите, например по някой от езиците. Вижда се единствено кой е онлайн, но не и дали е пред компютъра. Режимът е много по-свободен, отколкото в час”, обясни той. И допълни, че, съгласно издадените заповеди, домашните трябва да костват не повече от 30 минути за подготовка.
„Има деца, които работят допълнително, но това е тяхно желание. Разбира се, ще им се отрази положително”, коментира той.
Директорът коментира и твърдението, че след учебните занятия учениците тепърва трябва да преписват дълги страници с планове за уроците.
„Тези материали им се изпращат предварително. Всички ги получават, няма причина да ги преписват. Всяка сутрин упражнявам контрол върху това, което изпращат учителите”, изтъкна той.
Радев заяви и че онлайн изпитванията се провеждат в съответствие с заповедта на министъра на образованието. Такива в момента има във всички училища в страната.
Още от категорията
Мъж загина АМ "Струма", ударен от камион в аварийната лента