Германски съд забрани връщането на бежанци в България и Унгария с мотива, че те не са "сигурни" държави, съобщи "Дойче веле". Според Дъблинските правила търсещите убежище в Германия можеше да бъдат връщани в първата страна от ЕС, в която са били регистрирани. Това обаче вече е забранено от Административния съд в Саарлуис, провинция Саарланд.
"В България чужденците със статут на бежанци са застрашени да останат на улицата и на практика са без медицинско обслужване. Те нямат шанс за работа, а българското правителство не полага никакви усилия за интеграцията на тези хора. Затова и в тези страни те няма как да излязат от безизходицата, в която се намират", пише в решението на съда. То не е окончателно и може да бъде обжалвано.
Делото е заведено от сирийка, омъжена за ливанец, която не е получила убежище в Германия и е трябвало да бъде върната у нас. Решението за Унгария също е взето по иск на сириец. Според магистратите "съществува опасност от нечовешко и унизително отношение към екстрадираните обратно в Унгария бежанци".
Наредбата на съда предизвика критиката на управляващите християндемократи. Заместник-председателят на фракцията на ХДС в парламента на Саарланд Роланд Тайс заяви, че според други съдилища България е сигурна страна.
Близо 19 000 чужденци са потърсили закрила у нас до края на ноември 2015 година, показва статистиката на Държавната агенция за бежанците.
Наскоро правозащитната организация Human Rights Watch разпространи доклад, в който твърди, че българската полиция продължава да връща в Турция кандидати за убежище, пресекли нелегално границата, бие ги и им взима всичко - пари, мобилни телефони, храна и дори обувките.
За насилие, мизерни условия и недостатъчна храна разказват и 14 души от центровете в Бусманци и Елхово. Инциденти с насилие е имало и на сръбско-българската граница.
TNS.bg
Още от категорията
Двойно повече са случаите на домашно насилие, от началото на годината 18 жени са починали у нас