Филтрите не са панацея за мръсния въздух и наднормените нива на фините прахови частици (ФПЧ). Това става ясно от доклад на екологичното сдружение "За Земята". Заключението е направено на база независимо проучване на опита и резултатите от ползването им за намаляване на ФПЧ от битово отопление на твърди горива в няколко държави с изводи за очакваната им ефективност в страната.
"Филтрите не са подходяща мярка за България, тъй като не адресират основните предизвикателства пред битовото отопление: некачествените горива и нискоефективните отоплителни уреди", посочва като свой извод екосдружението.
Припомняме, че наскоро Община Пловдив обяви проекта си, свързан с „Мерки за подобряване качеството на атмосферния въздух“ по Оперативна програма „Околна среда“ за периода 2014-2020 година. Той включва модернизиране на отоплението на жителите на Пловдив, които използват твърдо гориво. По програмата ще може да им се предостави безплатно климатик, печка на пелети или свързване към топлопреносна мрежа – газификация или топлофикация, като средствата за това възлизат на 13 868 232 лева.
Според тях твърдението, че предимствата на филтрите е възможността да се премахва висок процент от ФПЧ, без домакинствата да трябва да сменят начина си на отопление и по-ниската инвестиция, не са верни и са опровергани в проучването.
Сдружението напомня, че през 2011 г. над 50% от населението в България използва дърва и въглища за отопление (според Националното преброяване), както и че средната ефективност на отоплителен уред на твърдо гориво е около 50% (според пресмятания от Министерството на Енергетиката), то не може категорично да се определи ползата от филтрите за подобряване на качеството на въздуха в страната.
Още от категорията
Банките у нас отчитат рекордна печалба през миналата година