Гласуване на карантинираните в подвижни избирателни секции. Това е идеята на ГЕРБ за безопасни от зараза избори, която управляващите представиха и на консултациите с президента Радев. Управляващата партия вече има и готов законопроект, който ще бъде внесен към Закона за мерките и действията по време на извънредното положение. Управляващите заявиха, че нямат намерения да променят в последния момент Изборния кодекс.
"Имаме готов законопроект, който касае Закона за мерките и действията по време на извънредното положение. Всички карантинирани да гласуват в подвижни избирателни секции, а в болниците да се гласува в урни", заяви председателката на парламентарната група на ГЕРБ д-р Даниела Дариткова и обясни, че във всяка избирателна секция трябва да има средства за противоепидемична защита и мерки, които да са ясно разписани, предаде 24 часа.
Мобилните екипи, които разнасят урни по домовете на карантинираните трябва да бъдат ваксинирани, категоричен бе вицепремиерът Томислав Дончев. Според него тези членове избирателните комисии могат да бъдат вмъкнати във ваксинационния план и така до деня на вота да има 250-300 ваксинирани екипа. Всеки екип пък би могъл за ден да посети по 50 адреса, смята още той. Президентът поиска от ГЕРБ да обърнат внимание на предложенията за гласуване по пощата за българските в чужбина както и заснемането на изборния процес и излъчването му на живо. Като "екзотични идеи" определиха обаче от партията двете предложения и заявиха, че нямат желанието да отварят Изборния кодекс в последния момент.
„Гласуването по пощата вие я наричате екзотична идея. Аз мога да нарека писането на конституция за един ден и представянето й в парламента“, каза Радев. Електронното гласуване и гласуването по пощата заслужават допълнителен продължаващ дебат, обясни Дончев но според него те не могат да се организират за два месеца преди тези избори. Не всяко село има интернет връзка и дори обхват, обясни пък председателката на парламента Цвета Караянчева и това прави излъчването на видео на живо от преброяването на бюлетините във всяка СИК.
"Навсякъде има интернет и това е основна причина, заради която няма как да се покрие цялата страна с онлайн наблюдение. На практика осъществяването на видеонаблюдение не съществува", каза още Караянчева.
Това, което не е забранено е разрешено, пък обяви Дончев, като обърна внимание, че няма забрана да се заснема с телефон протокола и броенето на бюлетините. Пред управляващите президентът лансира и още една идея, която се чу от непарламентарните партии - равен достъп и време в ефира на БНР и БНТ. Трябва по тази тема да се намери баланс между слушателите, зрителите и партиите, обясни Томислав Дончев.
Повод за искри на масата по време на срещата бе идеята на бившия втори в ГЕРБ Цветан Цветанов да се ротират директорите на областните дирекции на МВР.
"Че изборни манипулации съществуват, явно г-н Цветанов изхожда от своя бивш опит", каза Радев. "В момента с партията на Цветанов сме политически опоненти. Ако има съмнение за легитимност на изборния процес, е редно да ги сподели", отвърна д-р Дариткова.
Тонът между управляващи и президента бе изострен още в началото на срещата, когато председателката на парламента обясни, че се "в публичното пространство се насажда, че изборите ще бъдат манипулирани и ще бъде опорочен вота."
"Това води до уронване престижа на институциите. Доверието на българските граждани се подкопава...че ГЕРБ ще купи и ще бие в резултатите. За съжаление, вие също участвате в такова говорене. Наблюдаваме координирано усилие за подкопаване на доверието на българските граждани в избирателния процес", каза още Караянчева.
Преди края на срещата пък вицепремиерът Дончев призова президента възможно по-скоро да обяви датата на изборите, за да може по-лесно да се организира вотът. "Ще го направя по-рано от законоустановения срок", заяви Радев. Управляващата партия бе първата в деня за консултации с парламентарно представените.
Ние не воюваме с президента и президентската институция. Това заяви соцлидерката Корнелия Нинова в началото на консултациите при президента Румен Радев за парламентарните избори. Тя попита Радев за мнението му, за да се затвори темата веднъж за винаги. Не искам да разсейвам нищо, защото ние, с г-жа Йотова, никога не сме давали повод за отношение или раздор с БСП, отвърна президентът.
Напротив, навсякъде в страната имаме радушно посрещане и комуникация със социалистите. Избрани сме от БСП и сме поели ангажимент да представляваме тези хора в надеждите им за по-справедлива България и никога не сме отстъпвали от това, допълни държавният глава. Аз никога не забравям откъде съм тръгнала, категорична бе пък Илияна Йотова.
След това БСП и президента минаха на темата за предстоящите парламентарни избори. БСП категорично и в годините е защитавала машинното гласуване като гаранция за честни и неопорочени избори. И смесването на вота с машини и хартия е отстъпление от този принцип, каза Нинова. Активна регистрация за вота като гаранция за изчистването на избирателните списъци от мъртви души, иска още соцпартията. Както и видеонаблюдение.
БСП подкрепя идеята за създаване на избирателен район за българите в чужбина. Гласуване по пощата е възможно само, ако има активна регистрация. Иначе би било само добро пожелание, обясни Нинова. БСП е против гласуване в два дни. Датата на изборите е във вашите правомощия. Ние сме готови за избори и ще се съобразим с датата, която определите, каза още лдерката на БСП. Червените предлагат да се увеличи заплащането на членовете на СИК.
Лошо е да се отвори законодателството в последния момент. Освен това отвори ли се Изборния кодекс от това мнозинство, то го прави по-лош, отколкото е, коментира Нинова. Но обясни, че отвори ли се кодексът, БСП е готова да обсъжда промени, които да позволят на всички българи да гласуват на тези избори. Очевидно заради епидемичната обстановка тази година няма да можем да направим традиционна кампания, а тя ще се води повече през медии и социални мрежи. Но ние сме съгласни медийното време да се разпредели справедливо между големи и малки партии, за да може всеки да покаже платформата си, каза още Нинова. И изтъкна, че само БСП до момента е представила програмата си "Визия за България".
В Изборния кодекс има изрична забрана за заснемане, но при гласуването. От друга страна има позитивна уредба, че като приключи гласуването и се състави протокола, той може да се дава като копие извън изборната стая на партии и коалиции, обясни секретарят по правни въпроси на държавния глава проф. Емилия Друмева. Така тя аргументира, че се очаква позитивна уредба на възможността да има видеонаблюдение и заснемане с джиесеми след приключване на изборния ден - на броенето на бюлетините и съставянето на протоколи. Това ще повиши доверието в прозрачността на изборния процес, обясни Друмева. Според нея това трябва да се реши с промяна в Изборния кодекс, а не с правила на ЦИК.
Ако се възприеме да има вот с подвижна урна за карантинираните, към всяка секция ли ще има такава урна и кой и по какви критерии ще преценява къде да бъде създадена подвижна секция, попита Друмева. И обясни, че този въпрос трябва да бъде решен с промени в Изборния кодекс, а не в Закона за извънредното положение, както предлагат управляващите, защото такова правно наслагване щяло да доведе до колизия.
Подобен проблем има с личните карти с изтекъл срок, където според Изборния кодекс има специална процедура, според която той трябва да е извадил специален документ. А в Закона за извънредното положение е разписано, че срокът на документите се удължава с 6 месеца. Какво да приложат тогава секционните комисии, попита Друмева.
В разговорите ни с българите в чужбина се оказа, че много от тях са в хипотезата с изтекли документи и на практика заради засилените мерки в страните, в които живеят, те не могат да стигнат до консулствата ни. И по такива причини голяма част от тях няма да могат да гласуват, каза и Илияна Йотова.
Тя обясни, че в много страни няма да могат да бъдат разкрити секции заради локдаун с по-сериозни ограничения. Затова българите зад граница искали гласуване по пощата с активна регистрация. Оставаме с усещането, че здравните правила ще бъдат извадени в последния момент, коментира още Йотова. И обясни, че и от сдружението на общините са поискали по-бързо тези мерки да станат ясни.
Вицепрезидентът постави и въпроса за забавянето на доставката на машини и всички неясноти по логистиката около тях. В годините, в които сме обсъждали машинното гласуване, управляващите системно саботират този процес. Не само със забавянето на поръчката, но и с всяването на страх у хората, че машините са опасни за здравето им, отвърна Корнелия Нинова. При тях това е последователна политическа позиция, защото машините не са добре за техния вот, допълни тя.
Още от категорията
Хладен и облачен ден в Пловдив, максималните температури едва ще достигнат 10 градуса