
Европейският парламент откри днес процедурата по искането на властите в Белгия за снемане на имунитетите на българския евродепутат Никола Минчев ("Обнови Европа"), Салваторе Де Мео, Фулвио Мартушело и Джузи Принчи (тримата от ЕНП, Италия) и Даниел Атард (Социалисти и демократи, Малта). Искането се предава на правната комисия на ЕП, съобщи председателят на институцията Роберта Мецола на сесия на евродепутатите в Брюксел.
Както БТА съобщи, искането е свързано с разследване на съмнения за корупция, след като на 13 март белгийските власти започнаха проверка на данни, че китайското дружество "Хуавей" е предоставяло подаръци на евродепутати и техни сътрудници, за да си осигури влияние.
Никола Минчев обяви в края на миналата седмица, че по разследването срещу бивш негов парламентарен сътрудник белгийската прокуратура иска да провери дали българският евродепутат има връзка с част от проверяваните дейности. Ще съдействам сто процента и ще искам максимално бързо ЕП да вдигне имунитета, защото нямам никакво отношение към каквато и да е нелегална дейност на тези хора, нито от какво да се притеснявам, добави той.
Очаква се искането на белгийските власти да бъде разгледано през септември по същество от правната комисия на ЕП с председател българския евродепутат Илхан Кючюк ("Обнови Европа").
Парламентарният имунитет е гаранция, че евродепутатите могат свободно да упражняват мандата си, без да бъдат подлагани на произволно политическо преследване, гласят правилата на ЕП. Евродепутатите не могат да бъдат подлагани на каквато и да било форма на разследване, задържане или съдебно производство във връзка с изразени от тях мнения или тяхно гласуване. Те разполагат с двоен имунитет - в своята държава и във всички останали страни от ЕС, като са защитени от всякаква форма на задържане или съдебно производство. Не може да се претендира за имунитет, когато евродепутат бъде заловен при извършване на престъпление, сочат правилата.
При искане от страна на националните власти до ЕП имунитетът може да бъде снет, а след това парламентарната правна комисия може да поиска информация или обяснения, а засегнатият евродепутат получава възможност да бъде изслушан на закрито заседание. Комисията изготвя доклад и приема препоръка за одобрение или отхвърляне на искането за снемане на имунитета. След това на пленарно заседание ЕП гласува решение с обикновено мнозинство.
Снемането на имунитета на евродепутат не означава осъдителна присъда, а позволява на националните съдебни власти да пристъпят към разследване или съдебен процес. Тъй като евродепутатите се избират съгласно националното изборно законодателство, ако евродепутат бъде признат за виновен в извършване на престъпление, властите на съответната държава от ЕС решават дали неговият мандат се прекратява.
През 2022 г. ЕП отхвърли искането на българските власти за сваляне на имунитета на евродепутата Елена Йончева. Българската прокуратура поиска през 2019 г. имунитета на Йончева по обвинения в пране на пари. По-рано тази година Европейският съд по правата на човека осъди по този случай България за нарушаване на презумпцията за невиновност на Йончева.
Още от категорията


МОН: Няма как от нас да изтекат отговорите на матурите

Задържаха двама иманяри край Хераклея Синтика
Акценти



Нов живот за Сахат тепе - хълмът на заб/р/авените обещания!

Окончателно: Георги Семерджиев ще лежи в затвора 20 години



Вижте верните отговори на матурата по БЕЛ

