„Много са предположенията за политиката на САЩ след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп. От крайни опасения за много рязка промяна във външополитическото поведение на Америка, до предположение, че ще има модифициране, пренареждане, започвайки една нова фаза, може би даже епоха, в начина, по който ще се развиват международните отношения.“
Това каза дипломът и вицепрезидент на Атлантическия клуб в България Елена Поптодорова в студиото на Euronews Bulgaria.
„Има опасение, че Тръмп може да извади САЩ от НАТО. Има един закон обаче, който бе гласуван 2023-та година, който много затруднява подобно еднолично решение на американски президент, ако въобще би го имало. Един от авторите на този закон е Марко Рубио, който предстои да бъде държавен секретар на САЩ. Едно е по-лесното говорене в годините до изборния ден, друго е вече същинското управление“, подчерта дипломатът.
„Системата в Америка работи на база на многовековен опит и (Тръмп – б. р.) няма да разбие, няма да разруши това, което представлява американската политика като концепция, като екзистенциален подход, като философия“, смята Поптодорова.
По нейните думи първата задача на новата президентска администрация относно Украйна ще бъде да се спрат бойните действия, но Тръмп ще настоява непременно да е получил някакви дивиденти от евентуалнопто споразумение, което по думите на бившия ни посланик в САЩ, ще бъде примирие, а не окончателен мирен договор.
Според Поптодорова мултимилиардерът Илон Мъск няма да бъде част от управлението и Тръмп няма да допусне да бъде тласкан в една или друга посока от него.
„Има около 11 милиона имигранти с неуреден статут, някои незаконни, други чакащи в междинна фаза. Във всички случаи ще има депортации и това ще бъде нещо драматично, нещо зрелищно. Може да са милион, може да са милион и половина. Това ще бъдат основно хората от Мексико. Това със сигурност ще бъде един от първите президентски декрети, които Тръмп ще подпише“, смята бившият ни посланик във Вашингтон.
Тя коментира още, че отпадането на визите за САЩ само за Румъния, но не и за България, е тревожно.
„Да се надяваме, че 2025-а година ще ни донесе две неща – Еврозона и падане на американските визи“, каза още Поптодорова.