Тревожна информация за въздуха, който дишаме в големите градове. Данните на Световната здравна организация показват, че един на всеки 10 българи умира по тази причина. Това са над 10 000 смъртни случая годишно. Европейската комисия е завела, дори две наказателни процедури срещу България. За 5 години страната ни е загубила населението на град с размерите на Велико Търново. Наши зрители подадоха сигнал, че станции за измерване чистотата на въздуха там са разположени в паркове и сред дървета и показват ниски нива на замърсяване. Манипулира ли се по този начин реалната картина?

 

Квартал „Картала“ във Велико Търново е един от най-динамично развиващите се. Все повече млади хора и семейства избират да живеят там поради една причина – мястото е високо, с чист въздух и красива гледка.

Измервателните съоръжения в района не са държавни, а общински. Поставени са в рамките на проект за подмяна на стари чепки на дърва и въглища – с нови еко уреди.

„Отговарят на всички изисквания, сертифицирани са, проверяват се, но сега се използват само в рамките на проекта и за информация на гражданите”, обясни Зорница Миладинова, еколог в община Велико Търново.

Според жители на старата столица големите проблеми с въздуха над Велико Търново са не в тези точки, а в крайните квартали, където в близост е голямо дървообработващо предприятие. Търсим измервателни станции на въздуха в тези три квартала. Намираме една – в двора на детска градина, недалеч от дървообработващото предприятие. Оказа се, че тази станция е финансирана и поставена от самото предприятие, а данните от отчитането се предоставяли на Агенцията по околна среда. Това пишат от екоминистерството в позиция до NOVA.

От предприятието също следили показанията на станцията, която определят като независима. И всичко било наред.

„Бихме искали да Ви уверим, че от месец март 2024 г до днешна дата независимата емисионна станция в кв. „Чолаковци“ не е показала измервани стойности над допустимите по отношение на фини прахови частици и формалдехид”, съобщават оттам.

Позицията на МОСВ пък е следната:

„На територията на Велико Търново има един ръчен пункт за мониторинг на качеството на атмосферен въздух ,позициониран в РИОСВ”.

Намираме уреда на терасата на екоинспекцията - сред широколистни и иглолистни дървета. От РИОСВ, заявиха че търсят ново, подходящо място за тази станция – в някой от засегнатите квартали.

Инженер Елена Григорова е бивш директор на регионалната екоинспекция във Велико Търново, която отговаря и за област Габрово. Понастоящем тя ръководи проект за подмяна на старите електроуреди с нови в съседния град-рекордьор у нас по замърсен въздух – Горна Оряховица. Според Григорова автоматичните станции са малко и морално остарели.